Polska"Miasto utrapienia" - nowa powieść Jerzego Pilcha

"Miasto utrapienia" - nowa powieść Jerzego Pilcha

"Miasto utrapienia", nową książkę Jerzego
Pilcha, można kupić w księgarniach Klubu Świata
Książki. Na półki reszty polskich księgarń powieść trafi za trzy
tygodnie. Książka na początek ukazuje się w nakładzie ok. 50 tys.
egz.

05.01.2004 14:00

Główny bohater nowej powieści Pilcha - Patryk Wojewoda - posiada niezwykły dar - "słyszy" cyfry, które wstukują ludzie korzystający z bankomatów. Od jego humoru zależy, jak wykorzysta te informacje - raz próbuje poderwać właścicielkę karty, innym razem kradnie pieniądze z bankomatu. Niestety, na ślad działalności Wojewody wpada policja.

Jerzy Pilch podpisał z wydawnictwem Świat Książki, należącym do niemieckiego koncernu Bertelsmanna, umowę na wydanie swojej nowej książki w ubiegłym roku. Zaliczka w wysokości 200 tys. złotych wyłożona przez firmę w ramach umowy autorskiej na "Miasto utrapienia" uznana została za jeden z bardziej lukratywnych kontraktów na polskim rynku wydawniczym. W ramach umowy Świat Książki będzie miał też przez następnych pięć lat wyłączność na wznowienia wcześniejszych powieści Pilcha oraz zobowiązał się "zakontraktować" pięć zupełnie nowych, nie napisanych jeszcze książek.

Jerzy Pilch pochodzi z Wisły, urodził się w 1952 r. w rodzinie ewangelickiej. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilka lat był felietonistą "Tygodnika Powszechnego", obecnie publikuje felietony na łamach "Polityki". Jest zdobywcą "Paszportu Polityki".

Jego pierwszą książkę, "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" (Londyn 1988) uhonorowano nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Powieść "Spis cudzołożnic" (1993) doczekała się ekranizacji z brawurową rolą Jerzego Stuhra, a film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za scenariusz i dialogi.

Aż cztery książki Pilcha były nominowane do NIKE. Po nominacjach dla "Monologu z lisiej jamy" (1996), "Tezach o głupocie, piciu i umieraniu" (1997) i "Bezpowrotnie utraconej leworęczności" (1998) powieść "Pod Mocnym Aniołem" w 2001 roku przyniosła autorowi tę nagrodę. W 2002 roku ukazał się wybór felietonów z "Polityki" - "Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)