Polska"Miasto obiecane" - wystawa o Warszawie i Berlinie

"Miasto obiecane" - wystawa o Warszawie i Berlinie

Wystawy sztuki, fotografii, przedsięwzięcia teatralne i performensy, pokazy filmów, wykłady i dyskusje - składają się na projekt "The Promised City", w którym twórcy z Polski, Niemiec i Indii próbują w Berlinie, Warszawie i Mumbaju opowiedzieć o tych miastach. "The Promised City" (Miasto obiecane) - to wspólne przedsięwzięcia Goethe-Institut w Warszawie oraz Instytutu Polskiego w Berlinie. Do współudziału zaprosiły one Goethe-Institut w Mumbaju.

"Miasto obiecane" - wystawa o Warszawie i Berlinie

Tytuł ekspozycji przygotowanej przez berliński Kunst Werke Institute for Contemporary Art odnosi się do obu znaczeń słowa "wystawa" w języku polskim. "Wystawa" to aranżacje dziesięciu witryn sklepowych przygotowane przez znanych artystów tworzących w Berlinie.

Zdaniem kuratorki wystawy, Susanne Pfeffer, w ten sposób oknom byłego sklepu meblowego przywrócona została ich pierwotna funkcja. Jednocześnie - jak mówiła - "dzieła artystów są dostępne dla wszystkich, dla zwykłych przechodniów, przez 24 godziny na dobę, bez kupowania biletów, bez przekraczania progu budynku".

Jak mówił na konferencji prasowej dyrektor warszawskiego Instytutu Goethego Martin Waelde, do projektu zaproszono twórców, by spróbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie ciągną do miast, jakie nadzieje wiążą ze swoją przyszłością w metropoliach oraz czy spełniają się ich marzenia i tęsknoty o szczęściu, czy też czeka ich porażka.

Projekt zainaugurowano pod koniec lutego w Berlinie otwarciem wystawy polskiej sztuki nowoczesnej pt. "Early Years" w Kunst Werke Institute for Contemporary Art. Warszawska inauguracja projektu odbędzie się w piątek (23 kwietnia) - w pasażu przy tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej gdzie otwarta zostanie wystawa pt. "Wystawa". Składać się na nią będą aranżacje dziesięciu wielkich witryn sklepowych przygotowane przez młodych niemieckich artystów.

Jak zaznaczyła kuratorka wystawy Susanne Pfeffer, "w ten sposób oknom byłego sklepu meblowego przywrócona zostanie ich pierwotna funkcja, jednocześnie dzieła artystów będą dostępne dla wszystkich, dla zwykłych przechodniów, przez 24 godziny na dobę, bez kupowania biletów, bez przekraczania progu budynku".

W sobotę i niedzielę zaś w Teatrze Collegium Nobilium prezentowany będzie spektakl "Idealne miasto", w których brali udział licealiści z Berlina i Warszawy. W trzech językach: po polsku, niemiecku i angielsku, za pomocą kredy, kamienia, ciała i ruchu opowiadać będą oni o swoich ideałach, marzeniach i doświadczeniach dnia codziennego. Spektakl jest efektem wspólnych warsztatów teatralnych młodzieży.

To nie jedyne przedsięwzięcie teatralne w ramach projektu. W maju w Centralnym Basenie Artystycznym pokazywany będzie spektakl "West in Peace, czyli ostatnie lato Indian" przygotowany przez międzynarodowy kolektyw teatralny andcompany&Co, zaś w czerwcu odbędzie się "X-Apartments". W tym teatralnym projekcie 21 artystów, m.in.: reżyserów, filmowców, plastyków, architektów i muzyków aranżować będzie sytuacje w prywatnych mieszkaniach z udziałem lokatorów lub bez nich na Mirowie, górnym Mokotowie i na Bródnie. Widzowie przechodząc według określonej trasy, będą oglądać krótkie 10-minutowe przedstawienia.

W maju, czerwcu i lipcu wszyscy chętni będą mogli zwiedzać Warszawę z artystą z Kolonii Borisem Sievertsem, który przez rok poznawał miasto, tak by teraz móc pokazywać miasto innym, ale od tej innej - nieturystycznej strony. Wcześniej podobne wycieczki organizował po Paryżu, Rotterdamie i Luksemburgu.

Od połowy czerwca do połowy lipca będzie można też odwiedzić w Warszawie "The Knot" (Węzeł). To specjalne mobilne centrum sztuki, kultury i rekreacji, które będzie ustawiana kolejno: na Polu Mokotowskim, na Kopcu Cwila na Ursynowie oraz w Pradze. W wehikule oraz ustawionych wokół niego namiotach artyści wraz z mieszkańcami miasta będą wspólnie tworzyć, ale też gotować czy dyskutować. W maju "The Knot" będzie w Berlinie, z Warszawy wyruszy do Bukaresztu.

W czerwcu otwarta zostanie też wystawa "Poszukiwacze szczęścia". Będzie to prezentacja prac studentów i absolwentów Ostkreuzschule w Berlinie, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, Wydziału Fotografii łódzkiej Szkoły Filmowej oraz fotograficy z Mumbaju, którzy od maja do grudnia ub.r. w trzech miastach biorących udział w projekcie próbowali pokazać, jak wygląda i czym jest szczęście mieszkańców metropolii.

W lipcu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazana zaś zostanie instalacja wideo przygotowana przez Raqs Media Collective z New Delhi, trójkę znanych hinduskich dokumentalistów, którzy na kanwie wątków z życia Róży Luksemburg i jej tekstu "Akumulacja kapitału", opowiadają o obietnicach nowego początku i o klęskach. W ramach projektu "The Promised City" przygotowano także cykl wykładów antropologów, badaczy kultury miejskiej i architektów, które odbywać się będą w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat oraz specjalny cykl filmów, który zostanie pokazany w ramach 7. Festiwalu Planete Doc Review. Zaplanowano też debatę na temat tego, czy Warszawa jest prawdziwą metropolią.

Zorganizowane zostaną też specjalne literackie i dziennikarskie podróże. "Świat w notesie" (tak w tłumaczeniu na polski brzmi niemiecki tytuł "Lapidariów" Ryszarda Kapuścińskiego") - tak nazwano przedsięwzięcie, w ramach którego kilkoro dziennikarzy "Gazety Wyborczej", "Der Tagesspiegel" i "DNA India" na kilka tygodni zamieni się miejscami pracy i będzie starało się opisywać otaczającą rzeczywistość na łamach miejscowych dzienników. Podobną wymianę i czasowy pobyt w innych miastach zaproponowano też kilku pisarzom. Ze strony polskiej do projektu zaproszono Sylwię Chutnik i Wojciecha Kuczoka.

Polska odsłona projektu "The Promised City" potrwa do sierpnia. Jesienią projekt przeniesie się do Mumbaju.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)