Miasteczko myśli. Jak stworzyć opłacany biznes, myśląc ekologicznie?
Musimy przeprojektować ideę biznesu. Biznes nie może być tylko dążeniem do zysku. Jeśli nie uda się nam tego zrobić, nie uda nam się wyjść z globalnego ocieplenia – ostrzega Muhammad Yunus, wykładowca ekonomii z Bangladeszu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za 2006 rok.
Jak wylicza ONZ, w 2050 roku na świecie będzie żyło już 9,8 mld ludzi, a w 2100 – 11,2 mld. Dalszy rozwój i bezrefleksyjne czerpanie z nieodnawialnych zasobów nie jest możliwe.
Jednym z największych wyzwań środowiskowych, przed jakimi stoi dziś świat, jest powstrzymanie katastrofy klimatycznej.
- 80 proc. globalnego ocieplenia pochodzi z paliw kopalnych. Jednak każdego roku w paliwa kopalne inwestowane są biliony dolarów. Odpowiedzialne są za to banki odpowiedzialne są rządy – mówi noblista Muhammad Yunus. – A my musimy przekierować dotacje na zieloną energię. Tak aby energia, z której korzystamy była naprawdę zielona.
Jedną z energochłonnych branż jest telekomunikacja. Każdy wysłany przez nas gigabajt danych, każda rozmowa telefoniczna wymaga energii. W Polsce, gdzie czerpiemy ją z węgla, o czyste zasoby jest szczególnie trudno.
Są jednak firmy – takie jak Orange, które zapewniają, że już w najbliższych trzech latach 60 proc. zużywanej energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.
- To jednak nie koniec, bo ruch sieci wzrasta tak bardzo, że aby zachować neutralność klimatyczną będziemy musieli podjąć naprawdę drastyczne działania - przyznaje Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.
• Czy zmiana modeli biznesowych i konsumpcyjnych jest koniecznością czy chwilowym trendem?
• Jak stworzyć opłacany biznes, myśląc ekologicznie?
• Czy zmiany klimatyczne są szansą do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań?
• Czy firmy niezaangażowane w działania na rzecz klimatu mają szansę przetrwać?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy: „Miasteczko myśli, gra(sz) w zielone?”