Miasta i gminy czekają na włodarzy
W niedzielę w 1203 miastach i gminach w Polsce odbędzie się druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dojdzie do niej tam, gdzie w pierwszej turze dwa tygodnie temu żaden z kandydatów nie uzyskał ponad połowy głosów.
W ponownym głosowaniu uczestniczyć będzie 354 kandydatów koalicji SLD-UP, 224 z PSL, 35 z Samoobrony 19 z Ligi Polskich Rodzin, 6 z Platformy Obywatelskiej, 2 z Prawa i Sprawiedliwości i 1 z Alternatywy-Partii Pracy. Pozostałych 1765 kandydatów reprezentuje komitety lokalne.
Aby głos był ważny, należy postawić znak "x" w kratce przy jednym z nazwisk kandydatów, które będą na różowej karcie. Nasz głos będzie ważny również wtedy, gdy w kratce przy jednym nazwisku postawimy krzyżyk, a drugie nazwisko skreślimy, nie przekreślając jednak drugiej kratki.
Jak wyjaśnił szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki, skreślenie nazwiska zostanie potraktowane "jako dopisek", jeśli jednak oprócz nazwiska skreślimy także kratkę, głos będzie nieważny.
Najciekawiej zapowiadają się prezydenckie starcia w największych miastach.
W Warszawie o fotel prezydenta stolicy rywalizować będą: kandydat koalicji SLD-UP Marek Balicki i lider Prawa i Sprawiedliwości Lech Kaczyński. W Krakowie zmierzą się były prezydent tego miasta Józef Lassota z Unii Wolności i Jacek Majchrowski z SLD-UP. W Gdańsku dotychczasowy prezydent Paweł Adamowicz, popierany przez Platformę Obywatelską stanie w szranki z kandydatem lewicy Markiem Formelą. W Szczecinie walka o prezydenturę rozegra się między byłym prezydentem tego miasta Marianem Jurczykiem, a kandydatem SLD-UP Edmundem Runowiczem. O fotel prezydenta Poznania stoczą walkę Ryszard Grobelny z Platformy Obywatelskiej i kandydat niezależny Wojciech Szczęsny Kaczmarek. W Łodzi o fotel prezydenta rywalizować będą Krzysztof Jagiełło z SLD-UP i kandydat prawicy Jerzy Kropiwnicki. Natomiast we Wrocławiu kandydatka lewicy Lidia Geringer d'Oedenberg zmierzy się z Rafałem Dutkiewiczem, wspieranym przez PO-PiS.
W pierwszej turze głosowania wybranych zostało 1272 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Spośród ugrupowań politycznych najwięcej stanowisk - 220 obsadziło Polskie Stronnictwo Ludowe, koalicji SLD-UP przypadło 91 stanowisk, Samoobronie 5 a Lidze Polskich Rodzin 2. Pozostałych 954 stanowisk objęli kandydaci komitetów lokalnych.(ck)