PolskaMiało być uroczo, gdy nagle...

Miało być uroczo, gdy nagle...


"Dar z nieba", czerwcowa premiera Teatru Wybrzeże, to brawurowa komedia obyczajowa autorstwa Alana Ayckbourna. Justin i Julie-Ann, młodzi utalentowani informatycy, postanawiają się pobrać. Aby oficjalnie ogłosić swoje zaręczyny i jednocześnie poznać przyszłych rodziców, urządzają przyjęcie. Perfekcyjnie zaplanowany wieczór zapowiada się... uroczo, szybko jednak staje się jasne, że nie do końca przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami narzeczonych.

Miało być uroczo, gdy nagle...

Rodzice Julie okazują się potwornymi nietolerancyjnymi mieszczuchami, matka Justina zaś nie tylko spóźnia się, gubiąc po drodze swojego partnera, ale jej stan wskazuje na to, iż przyczyną tego spóźnienia były odwiedziny we wszystkich przydrożnych barach, w których zatrzymała się zmierzając na przyjęcie syna.

Na domiar złego z nieba prawie, a przynajmniej z balkonu sąsiadów, spada w sam środek zaręczynowego wieczorku uciekająca przed narzeczonym tancerka go-go, Paige, i podążający jej śladem eks-bokser, Micky. Tak starannie dobrane towarzystwo, tworzące mieszankę postaw, światopoglądów i temperamentów tyleż komiczną co wybuchową, sprawi, że przebieg uroczego party nie tylko nikogo nie uśpi (chyba, że ktoś... wypije zbyt dużo), ale z pewnością zaskoczy nieprzewidzianym rozwojem wydarzeń.

Alan Ayckbourn to angielski autor przeszło 70 sztuk teatralnych, jeden z najczęściej grywanych na świecie dramatopisarzy. Od siedemnastego roku życia jest związany z teatrem - najpierw jako inspicjent, potem jako aktor. Od 1972 roku dyrektor artystyczny teatru Stephen Joseph. Oprócz pisania sztuk, z których wiele należy już do kanonu współczesnej literatury dramatycznej, zajmuje się pisaniem i reżyserowaniem utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem ponad 25 liczących się nagród dramatopisarskich i reżyserskich, w tym nagrody im. Oliviera i nagrody im. Moliera. Wielokrotnie był w Anglii uznawany za Dramatopisarza roku, otrzymał też od Brytyjskiego Związku Pisarzy nagrodę za całokształt twórczości. W uznaniu jego zasług w 1997 Królowa Elżbieta II przyznała mu tytuł szlachecki.

Tomasz Obara jest aktorem i reżyserem teatralnym. Występował min. w: Teatrze Starym w Krakowie, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie oraz, STU w Krakowie. Obecnie aktor Teatru Bagatela w Krakowie. Wyreżyserował min. spektakle: Ich czworo Gabrieli Zapolskiej w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Mąż mojej żony Miry Gavrana w Teatrze Ludowym w Krakowie, Testosteron Andrzeja Saramonowicza w Teatrze Bagatela im. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, Gąska Kolada Nikołajewa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie.

Premiera: 3 czerwca 2007 r. na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)