Trwa ładowanie...
d4cvbnh

MFW nie da kolejnej transzy kredytu Ukrainie

Ukraina na razie nie otrzyma kolejnej transzy kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. O fiasku rozmów z władzami Funduszu poinformował w poniedziałek w Kijowie wicepremier tego kraju Wasyl Rohowyj.

Share
d4cvbnh

Jeszcze w lutym delegacja Funduszu pozytywnie oceniała osiągnięcia ukraińskiej gospodarki i deklarowała gotowość wypłaty kolejnych kredytów. Cztery lata temu Ukraina i MFW zawarły umowę kredytową przewidującą, że Fundusz przekaże Ukrainie w ramach programu rozszerzonego finansowania niemal 2,5 mld dolarów. Dotychczas Ukraina otrzymała połowę tej sumy.

Powodem niewypłacenia kolejnej transzy była odmowa władz ukraińskich zwrotu podatku VAT tamtejszym eksporterom. Chodzi o ponad 2 mld hrywien, czyli około 400 mln dolarów.

Jak poinformował wicepremier Rohowyj, Fundusz proponował, by na wypłatę zadłużenia państwo zaciągnęło pożyczki na rynku wewnętrznym co spowodowałoby wzrost deficytu.

Ukraińska delegacja nie zgodziła się na ten wariant, dlatego MFW opóźnił termin wypłaty kolejnej transzy kredytu z programu rozszerzonego finansowania.

W Kijowie oczekiwano, że w marcu Fundusz przekaże Ukrainie 100 mln dolarów. Według wicepremiera Rohowyja spełnienie warunków stawianych przez Fundusz mogłoby zachwiać stabilnością finansową Ukrainy. (and)

d4cvbnh

Podziel się opinią

Share
d4cvbnh
d4cvbnh
Więcej tematów