Trwa ładowanie...
06-12-2004 09:25

Metroseksualizm

Jest do przesady zadbany, włosy stawia na żel, regularnie korzysta z solarium, nie stroni od manikiurzystki. Nieobce są mu modowe nowinki, a jeśli używa kosmetyków, to tylko najlepszych. Nowość naszych czasów, czyli mężczyzna metroseksualny. Bez wątpienia jest nim David Beckham. Czy może być nim Andrzej Lepper?

MetroseksualizmŹródło: AFP
d2situ3
d2situ3

Dobry mężczyzna to męski mężczyzna - zwykła mawiać moja znajoma, jednak opinie odnośnie tego, czy metroseksualny jest synonimem męskiego są co najmniej podzielone. Wystarczy spojrzeć na Beckhama - kolczyki, pierścionki, ozdoby, częsta zmiana fryzur, depilacja... Za metroseksualnego uważa się Toma Cruise, chłopaków z boysbandów i większość przystojniaków pojawiających się podczas gali oscarowej na czerwonym dywanie. Metroseksualistą był swojego czasu David Bowie, dawno to jednak i nieprawda...

MetroPolak?

Czy typowy polski mężczyzna jest metroseksualny? Wsiadając do pojazdu komunikacji miejskiej w upalny letni dzień chciałoby się krzyczeć: "NIE! NIE! NIE!" Choć czasy się zmieniają, samiec odwiedzający solarium nadal budzi niezdrowe skojarzenia, manikiur to dla wielu "prawdziwych" mężczyzn najgorszy chyba występek przeciwko ludzkości, zaś wypachniony i do bólu zadbany pan NA PEWNO! gustuje w kolegach.

Tom Cruise (fot. AFP)
Źródło: Tom Cruise (fot. AFP)

Mężczyzną metroseksualnym może być tymczasem facet najzwyczajniej w świecie dobrze ubrany, wypielęgnowany (w przypadkach ekstremalnych nawet z delikatnym makijażem bądź po operacji plastycznej), estetyczny i pachnący. Według serwisu Po 40. powoli zaczynają się zacierać stereotypy mówiące o tym, że dbać o siebie może i powinna tylko kobieta, a "prawdziwy" mężczyzna ma być permanentnie spoconym twardzielem i brutalem. A może to i dobrze?

d2situ3

W sierpniu w wywiadzie dla magazynu "Benefit" znany ze swej opalenizny Andrzej Lepper zarzekał się, że solarium nie korzysta, jednak do eleganckich ubrań ma co najmniej słabość. Nie chodzę do kosmetyczki, żeby robić sobie "manicury" i inne sprawy, natomiast bardzo często korzystam z fryzjera. (...) Mężczyzna powinien dbać o siebie, być schludnie ubrany, uczesany, zadbany, a nie chodzić z brudem za paznokciami - stwierdził pan przewodniczący nie potwierdzając jednoznacznie, ani też nie zaprzeczając, czy uważa siebie za mężczyznę metroseksualnego.

Metrokomercja

Poza ogólnym wyglądem i tzw. pierwszym wrażeniem jest jeszcze jeden aspekt metroseksualizmu. Czy zjawisko to naprawdę istnieje, czy może zostało zgrabnie wykreowane przez specjalistów od reklamy, próbujących wcisnąć męskiej części konsumentów coraz to nowe produkty? Kiedyś było szare mydło i woda, dziś natomiast mężczyzna może nabyć kremy na dzień i na noc, maseczki do wszystkich rodzajów cery, peelingi, dezodoranty w kulce, sprayu bądź sztyfcie, żele, pianki, kremy z podziałem na twardość zarostu, szampony i odżywki (tylko do męskich włosów), przed goleniem, do golenia, po goleniu, pod prysznic, do wanny, do umywalki... "Musisz to mieć (by być cool, trendy i na topie)" - wmawiają mężczyźnie kolorowe magazyny, nakręcając jednocześnie koniunkturę.

David Bowie (fot. AFP)
Źródło: David Bowie (fot. AFP)

O tym, że metroseksualizm to nic innego, jak podchwytliwa kampania reklamowa, pisał już dziesięć lat temu brytyjski felietonista i pisarz Mark Simpson, określając ironicznie metroseksualistę jako zakochanego w sobie "faceta z miasta", a jeszcze bardziej ironicznie - "konsumenta idealnego". W czerwcu międzynarodowe badania na ten temat przeprowadził Ipsos. Z danych zebranych w Polsce wynika, że rodzimi metroseksualiści są: silni i stanowczy, ale też delikatni i opiekuńczy; jak ludzie renesansu interesują się wszystkimi i wszystkim; uprawiają sporty, czytają, chodzą do kina i teatru; nie marudzą, gdy muszą kilka godzin spędzić w centrum handlowym (mało tego - uwielbiają to!); jedzą zdrowo, lubują się w dobrych markach, znają się na tym i na tamtym, gdy trzeba - nie kryją uczuć, a więc śmieją się lub płaczą... słowem - są IDEALNI!

Wiek XXI epoką mężczyzny metroidealnego? Niestety. Metroseksualny trend zawitał do Polski zaledwie dwa-trzy lata temu. Nic więc dziwnego, że metroideałów ciągle u nas jak na lekarstwo.

d2situ3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2situ3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj