Trwa ładowanie...

„Metropolitarna” gotowa w 70 proc. - połączy Rębiechowo z Gdańskiem

Osiem przystanków, 20 km torowiska i centrum sterowania ruchem. Tak w skrócie wyglądać będzie Pomorska Kolej Metropolitarna, która wkrótce połączy Rębiechowo z Gdańskiem, Gdynią i Kościerzyną.

Share
„Metropolitarna” gotowa w 70 proc. - połączy Rębiechowo z Gdańskiem
Źródło: WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec
dpbwyom

Budowa linii kolejowej oraz przystanków rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku. Do końca tego roku ma zostać wybudowany cały układ torowiska oraz wszystkie obiekty infrastrukturalne. Wiosną 2015 roku rozpoczną się jazdy próbne oraz testy. Oficjalne zakończenie budowy zostało wyznaczone na 30 kwietnia. Pierwsze pociągi wedle zapowiedzi pojadą trasą już drugiej połowie roku. Obecnie na nowej trasie składane są z gotowych części stacje i przystanki.

Budowa PKM jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez samorząd województwa pomorskiego. Łączny koszt inwestycji to prawie 77 mln zł. 65 procent tej kwoty zostało zagwarantowane w ramach europejskiego programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki dobrej pogodzie prace idą zgodnie z harmonogramem. Jak na razie inwestycja jest gotowa w 70 procentach. Wykonane już zostały fundamenty wszystkich ośmiu przystanków PKM, a na czterech rozpoczęto montaż charakterystycznych czerwonych wiat. 36 z 41 mostów, przepustów oraz kładek już dzisiaj jest gotowych do użytku kolejowego. Budowę 25 procent z nich zakończono w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

dpbwyom

W ramach obsługi linii kolejowej zakupiono 10 spalinowych zespołów trakcyjnych o łącznej wartości prawie 150 mln zł. 7 składów będzie składało się z trzech wagonów, a 3 z nich będą dwuczłonowe. Pojazdy trzyczęściowe będą zabierać 350 pasażerów, a mniejsze 250 osób. Pociągi będą przystosowane dla niepełnosprawnych. Dodatkowo będą posiadać bezprzewodowy internet.

Inwestycja jest realizowana w oparciu o plany starej przedwojennej „Kolei Kaszubskiej”. Miała on wedle planów niemieckich inżynierów stanowić najkrótsze połączenie pomiędzy Gdańskiem oraz Berlinem. Wybuch wojny oraz zmiana granic doprowadziły do zarzucenia projektu. Plany zostały przyjęte do ponownej realizacji dopiero dwa lata temu.

Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z rębiechowskim lotniskiem. Połączenie docierać będzie również do dzielnic, gdzie nie kursuje obecnie SKM. Zapewni również bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Gdańskiem oraz Kartuzami i Kościerzyną. Przejazd z Wrzeszcza na lotnisko trwać ma 25 minut.

dpbwyom

Podziel się opinią

Share
dpbwyom
dpbwyom
Więcej tematów