Metropolita Sawa apeluje o pomoc klasztorowi na Grabarce
O finansowe wsparcie budowy domu pielgrzyma i innych niezbędnych inwestycji na Świętej Górze Grabarce, zaapelował zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa w specjalnej odezwie z okazji 60-lecia żeńskiego klasztoru istniejącego w tym miejscu.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/al-kaida-porwala-turecki-samolot-6038700556768385g )[
]( http://polska2007.wp.pl/gid,9022494,img,9022495,kat,76190,galeriazdjecie.html )
Grabarka – góra piękna i dobra
Podkreślił, że Grabarka, najważniejsze w kraju prawosławne sanktuarium, potrzebuje stałego wsparcia wiernych, a świąteczne ofiary i inne zbiórki nie rozwiążą jej problemów.
Jubileusz 60-lecia klasztoru Świętych Marty i Marii na Grabarce połączony jest z obchodami Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 19 sierpnia.
W odezwie, skierowanej do wiernych z okazji jubileuszu metropolita Warszawy i całej Polski Sawa napisał, że Grabarka to skarb, dziedzictwo i bogactwo prawosławia. Czy jest rodzina, która nie ma tu swego krzyża? Kto nie był na tym świętym miejscu? Komu obce są kontury cerkwi Przemienienia Pańskiego? Kto nie próbował wody z cudownego źródełka? - pyta hierarcha.
Zwraca jednak uwagę na potrzeby wspierania działalności sanktuarium. Grabarka ofiarowuje nam bardzo dużo. A my jej? - dodaje metropolita Sawa.
Przypomina w odezwie, że gdy w 1990 roku spłonęła cerkiew na Grabarce, wierni pomogli zbudować nową. Z czasem zbudowano tam także kapliczkę przy źródełku, mur z polnych kamieni okalający wzgórze i asfaltowe drogi dojazdowe. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce dodał też, że trwa budowa domu pielgrzyma (obecnie jest w stanie surowym).
Metropolita Sawa zaznaczył jednocześnie, że wiele jest jeszcze do zrobienia, a "siostry monasteru codziennie walczą o środki na budowę". Dlatego, jak napisał, gdy Grabarka się rozbudowuje "nikt nie powinien odmówić wsparcia". Od nas zależy, czy nasze dzieci i wnuki, gdy przyjdą tu za kilkanaście lat, ze swoimi krzyżami, będą miały gdzie zatrzymać się, odpocząć.
Nie budujemy Grabarki dla innych. Czynimy to dla siebie, własnej rodziny i dla naszej Matki Cerkwi Prawosławnej - zakończył odezwę metropolita.
Grabarka koło Siemiatycz jest najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium. Rokrocznie największe tłumy wiernych odwiedzają ją w sierpniu, gdy przypada Święto Przemienienia Pańskiego, najważniejsze w tym miejscu.
Choć dokładnych danych nie ma, hierarchowie Cerkwi szacują, że w Polsce jest ok. 550-600 tys. wyznawców prawosławia. Połowa mieszka w województwie podlaskim.