Meteorolodzy: dziś wieczorem tony wody spadną z nieba
Pada i na razie nie przestanie. W dziewięciu województwach ogłoszono ostrzeżenia meteorologiczne o intensywnych opadach deszczu. W dwustopniowej skali aż dwa punkty otrzymały województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Mniej zagrożone są województwa: łódzkie, mazowieckie, lubelskie. Intensywne opady mogą spowodować podtopienia, zalania, uszkodzenia dróg i budynków, trudności komunikacyjne, a nawet powodzie.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9179474,kat,32834,galeriazdjecie.html )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9179474,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Zima w Tatrach wyprzedziła jesień
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,8929864,kat,32834,galeriazdjecie.html )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,8929864,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Archiwalna galeria zdjęć Internautów WP - Burza nad Łodzią
Strefa opadów przemieszczać się będzie ze wschodu na zachód. Na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku w ciągu doby może spaść od 40 do 60 mm, a miejscami nawet do 80 mm deszczu. W Świętokrzyskiem opady będą słabsze - do 30 mm. Jeden milimetr opadu to jeden litr wody na metr kwadratowy terenu.
Zagrożenie powodziowe
Skutki to podtopienia, zalania, zagrożenie powodziowe; zagrożenie życia, uszkodzenia dróg i budynków; trudności komunikacyjne, osunięcia ziemi na zboczach o nieprzepuszczalnym podłożu - ostrzegają synoptycy z krakowskiego Biura Prognoz Meteorologicznych IMiGW.
Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie wydało także biuro IMiGW we Wrocławiu. Przewidywana wysokość opadów w regionie wyniesie od 30 do 50 mm, jednak w dorzeczu górnej Odry, w woj. opolskim i w Sudetach, w ciągu najbliższej doby może spaść od 70 do 80, a lokalnie nawet ok. 100 mm deszczu.
Dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego ostrzega, że na skutek deszczu może dojść do utrudnień - m.in. w komunikacji, lokalnych zalań, zagrożenia powodziowego, a także uszkodzeń dróg i budynków.
Obfite opady deszczu na Mazowszu
Jeszcze w środę do północy w województwie mazowieckim będą występować intensywne i obfite opady deszczu - ostrzega Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Według prognoz, szczególnie na południu i wschodzie województwa opady będą duże - może tam spaść do 25 litrów wody na metr kwadratowy. Opadom będzie towarzyszył okresowy silny i porywisty wiatr północny, w porywach dochodzący do 65 km/h.
Jak podkreślił kierownik oddziału prasowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Ćwiek, opady mogą spowodować zalania piwnic, utrudnienia komunikacyjne, a także lokalne podtopienia.
Intensywne opady deszczu, miejscami umiarkowane, wystąpią również na terenie woj. dolnośląskiego i w całej południowo-zachodniej Polsce, zwłaszcza w dorzeczu Odry. Mogą potrwać do czwartku - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Jak wynika z komunikatu IMiGW, opady mogą powodować lokalne podtopienia i zalania terenów obniżonych, uszkodzenia dróg i budynków oraz trudności komunikacyjne.
"Przewidywana wysokość opadów od 30 do 50 mm, w dorzeczu górnej Odry, w woj. opolskim i w Sudetach od 70 do 80 mm, lokalnie ok. 100 mm. Na zachodnich i północno-zachodnich krańcach regionu przewidywana wysokość opadów od 10 do 20 mm" - czytamy w komunikacie IMiGW.
W Tatrach i Beskidach śnieg
Tymczasem w wyżej położonych dzielnicach Zakopanego sypie gęsty śnieg. Tatry pokryte są 20-centymetrową, a miejscami nawet półmetrową warstwą śniegu - powiedział dyżurny synoptyk z obserwatorium IMGW na Kasprowym Wierchu.
W Kuźnicach, Kościelisku czy Gubałówce zalega około 2-5 cm śniegu. Pokryte liśćmi drzewa zaczynają pochylać się pod mokrą i ciężką warstwą, grożąc złamaniem konarów. Drogi są wprawdzie czarne, ale mokre i śliskie.
Dyżurny ratownik TOPR powiedział, że w górach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego i wszystko wskazuje na to, że może być podwyższony.
Także na Babiej Górze oraz w rejonie Pilska leży kilka centymetrów śniegu. Wysoko w Beskidach jest bardzo zimno - maksymalnie 2 stopnie powyżej zera. Deszcz ze śniegiem pada w Beskidach od wczorajszego wieczora. Na szlakach turystycznych jest mokro i ślisko. GOPR odradza piesze wędrówki po górach.