Metan na Marsie - dowód na istnienie życia?
W marsjańskiej atmosferze odkryto metan, gaz, który może być dowodem na istnienie tam żywych organizmów. Obserwacje prowadzono przez ziemskie teleskopy oraz przyrządy na pokładzie europejskiej sondy Mars Express - informuje "Rzeczpospolita".
Profesor Andrzej Jurewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN zastrzegł, że nie ma jeszcze pewności, czy to rzeczywiście metan. Jego zdaniem wyjaśnienie tego to kwestia kilku lub kilkunastu dni.
Jurewicz zaznaczył, że gdyby zarejestrowanym gazem był rzeczywiście metan, byłoby to szalenie interesujące odkrycie, gdyż czas życia tego gazu w atmosferze nie przekracza kilkuset lat, jest więc dość krótki. Nie znamy źródła syntezy metanu w atmosferze Marsa. Jednak naturalną hipotezą wyjaśniającą jego obecność jest życie organiczne albo wulkanizm. Istnienie życia nie wymaga oczywiście komentarza. Jeżeli chodzi o wulkanizm, to nie mamy dowodów, żeby stosunkowo niedawno, w sensie geologicznym, na Marsie istniała działalność wulkaniczna. Gdyby to była prawda, znaczyłoby to, że pod powierzchnią planety nadal coś się dzieje - powiedział "Rzeczpospolitej" profesor Andrzej Jurewicz.