Metafizyczny wymiar poezji Herberta
Już po raz siódmy w Warszawie odbyła się debata herbertowska. Tym razem jej uczestnicy zastanawiali się nad metafizycznym wymiarem poezji polskiego poety. Odbywające się cyklicznie debaty są częścią obchodów Roku Zbigniewa Herberta.
15.10.2008 | aktual.: 16.10.2008 02:37
Gościem debaty był Tomasz Garbol. Zdaniem literaturoznawcy twórczość Zbigniewa Herberta charakteryzuje przede wszystkim wymiar etyczny, szczególnie w relacji człowieka do Boga i sfery metafizycznej. Tomasz Garbol zaznaczył też, że Herbert z etycznej perspektywy ocenia wizje eschatologiczne takie jak sąd ostateczny. Poeta odrzuca wizje sądu, w których pomija się indywidualność człowieka.
Zdaniem literaturoznawcy etyce Herberta przypisuje się zbyt pochopnie stoicki charakter lub postawę konradowską. Tomasz Garbol podkreślił, że nie jest to etyka bez uzasadnień, lecz poeta raczej przemilcza uzasadnienia. Dzieje się tak ponieważ ich nadużywanie prowadzi do spłycenia całej etyki. W ten sposób Herbert broni godności człowieka - zaznaczył literaturoznawca.
Odbywające się cyklicznie debaty mają na celu kontynuowanie myśli Zbigniewa Herberta. Zapraszani goście poruszają tematy szczególnie bliskie poecie. Kolejne spotkanie, które odbędzie się 5 listopada poświęcone będzie relacjom Zbigniewa Herberta oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.