Konfederacja nie podpisze deklaracji Kaczyńskiego? Czarnek reaguje
Sławomir Mentzen skrytykował "Deklarację Polską", którą przedstawił Jarosław Kaczyński. "Jarosław Kaczyński nie zauważył, że sytuacja polityczna się zmieniła. To PiS potrzebuje Konfederacji, a nie Konfederacja PiS-u" - napisał. Polityka Konfederacji uspokajał Przemysław Czarnek.
Co musisz wiedzieć:
- Jarosław Kaczyński wezwał polityków Konfederacji do podpisania "Deklaracji Polskiej".
- Sławomir Mentzen odpowiedział, że w tym momencie to jego partia będzie przedstawiała warunki ewentualnym sojusznikom.
- Przemysław Czarnek zareagował na słowa polityka Konfederacji. "Polska potrzebuje bardzo dobrego rządu" - napisał.
W piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił "Deklarację Polską" składającą się z 10 podpunktów. Pojawiły się tam deklaracje m.in. pociągnięcia do odpowiedzialności karnej Donalda Tuska czy sprzeciw wobec sojuszu z Rosją i "centralizacji Unii Europejskiej". Postulaty dotyczą też kwestii sprzeciwu wobec wprowadzenia waluty euro w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaskakująca mina Dudy po słowach Tuska. "Nie dodaje mu powagi"
- Zwracamy się do Konfederacji; przypominam, że prezydent Nawrocki podpisał Deklarację toruńską, chociaż ona nie w każdym punkcie jest dla nas taka łatwa - przypomniał Kaczyński, nawiązując do rozmowy, jaką Sławomir Mentzen przeprowadził z Karolem Nawrockim w trakcie kampanii prezydenckiej.
- Musimy wiedzieć, kto czego chce, jakie naprawdę są podziały - oświadczył prezes PiS.
Konfederacja krytykuje, Czarnek uspokaja Mentzena
"Przedstawiając Deklarację Polską, Jarosław Kaczyński nie zauważył, że sytuacja polityczna się zmieniła. To PiS potrzebuje Konfederacji, a nie Konfederacja PiSu" - napisał na portalu X jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen.
"W stosownym czasie to my przedstawimy potencjalnym partnerom nasze warunki, w których na pewno nie będzie żadnych socjalistycznych bzdur, w rodzaju: mieszkanie prawem, nie towarem" - napisał, odnosząc się do 10. punktu deklaracji PiS.
Na wpis Mentzena zareagował jeden z czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek.
"Szanowny Panie Pośle Sławomirze Mentzenie, drogi Sławku. Odrobinę zadumy - otóż to nie my potrzebujemy Was, ani Wy nas, tylko Polska potrzebuje bardzo dobrego rządu, który szybko wyciągnie Polaków z dramatycznego bagna, w które wciąga nas Tusk i jego ekipa" - napisał.
Czarnkowi odpowiedział poseł Konfederacji Przemysław Wipler, w przeszłości związany z PiS. "Tu zgoda. To po co takie w istocie konfrontacyjne wystąpienia? Tak się nie buduje współpracy…" - napisał.
Czytaj więcej: