Trwa ładowanie...
18-01-2013 11:50

MEN: w tym roku szkolnym o 140,8 tys. uczniów mniej niż rok wcześniej

Liczba uczniów systematycznie maleje. Jak podało MEN, w roku szkolnym 2012/2013 we wszystkich typach szkół wynosi 4 mln 669 tys. Jest to o 140,8 tys. uczniów mniej niż rok temu. Tendencja spadkowa dotyczy wszystkich typów placówek, ale w największym stopniu gimnazjów.

MEN: w tym roku szkolnym o 140,8 tys. uczniów mniej niż rok wcześniejŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d3myra5
d3myra5

Według resortu edukacji - powołującego się na dane z Systemu Informacji Oświatowej - w tym roku szkolnym w gimnazjach znalazło się o 49,1 tys. uczniów mniej niż w roku szkolnym 2011/2012.

Do szkół podstawowych poszło o 27,9 tys. uczniów mniej, niż w poprzednim roku; w liceach ogólnokształcących znalazło się o 27,8 tys. uczniów mniej; w zasadniczych szkołach zawodowych mniej o 14,1 tys., w liceach profilowanych - o 11,8 tys.; w technikach - o 8,9 tys.; w technikach uzupełniających - o 2,5 tys., a w liceach uzupełniających - o 1,3 tys.

- Tak poważny spadek liczby uczniów wynika przede wszystkim z sytuacji demograficznej Polski - zmniejszającej się stale liczby dzieci i młodzieży w wieku szkolnym - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej.

Od roku szkolnego 2005/2006 do roku 2011/2012 liczba uczniów w systemie oświaty spadła o 1 mln 118 tys., natomiast w szkołach dla dzieci i młodzieży (bez policealnych) w tym okresie liczba uczniów zmalała o 1 mln 113 tys. Według MEN, to najpoważniejszy powód zmniejszania się liczby szkół.

d3myra5

Pod koniec lutego 2012 r. plany samorządów dotyczyły likwidacji 727 szkół dla dzieci i młodzieży. Tymczasem z danych SIO z 30 września 2012 r. wynika, że liczba szkół wszystkich typów zmniejszyła się o 349 placówek. Są wśród nich szkoły przekształcane lub wygaszane zgodnie z wprowadzanymi zmianami w systemie szkolnictwa zawodowego, jak wygaszane licea profilowane oraz technika i licea uzupełniające (w sumie 163, w tym 74 licea profilowane; 58 techników; 20 techników uzupełniających; 11 liceów uzupełniających).

"Warto również podkreślić, że część szkół będzie nadal istniała, ponieważ w miejsce szkół publicznych, prowadzonych przez samorządy, powstaną szkoły publiczne i niepubliczne prowadzone przez inne organy, np. stowarzyszenia. Uczniowie nadal będą uczyli się w tych samych budynkach, z tymi samymi nauczycielami, zmieni się tylko organ prowadzący szkołę" - czytamy w informacji.

Resort edukacji podał, że we wszystkich szkołach i placówkach systemu oświaty, 30 września 2012 r., było zatrudnionych 661,6 tys. nauczycieli; w stosunku do 30 września 2011 roku liczba zmniejszyła się o 7 tys. W tej grupie ponad 2 tys. osób przeszło na pełne emerytury, część osób odeszła z zawodu lub czasowo z miejsca pracy a część zdecydowała się na zamianę stosunku pracy z mianowania na niepełny wymiar zatrudnienia.

W ostatnim roku szkolnym spadła również liczba nauczycieli na urlopie dla poratowania zdrowia w szkołach i placówkach prowadzonych przez samorządy - z 14,7 tys. osób we wrześniu 2011 r. do 12,5 tys. osób we wrześniu 2012 r.

d3myra5

MEN zwraca uwagę, że spadek procentowy liczby uczniów jest większy niż nauczycieli. Przykładowo liczba uczniów szkół podstawowych spadła o 20,7 punktów procentowych, zaś liczba nauczycieli o 9,1 pkt. procentowego. W podobnej proporcji zmniejsza się liczba szkół - o 8,3 pkt. procentowego.

Z danych SIO wynika też, że zarówno w miastach, jak i na wsiach szkoły są coraz mniejsze, a w skali kraju spada liczba uczniów przypadających na jedną szkołę. Ta tendencja jest szczególnie widoczna w gimnazjach.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj