ŚwiatMemoriał: Władze znów wkroczyły na drogę represji

Memoriał: Władze znów wkroczyły na drogę represji

Władze Rosji znów wkroczyły na drogę represji - ostrzegło stowarzyszenie Memoriał, dodając, że w zaistniałej sytuacji społeczeństwo powinno pokazać swoją dojrzałość i wyrzec się przemocy.

Tę ocenę rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie zawarła w specjalnym oświadczeniu z okazji obchodzonego w Rosji 30 października Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

- Wydarzenia ostatnich tygodni zademonstrowały, że w dialogu z opozycją rosyjskie władze zamierzają używać głównie języka represji - aresztów, sądów i łagrów - oznajmił Memoriał.

- Znów, jak w latach 20. i 30., sięgnięto po doświadczenia fabrykowania procesów politycznych. Znów w obiegu znalazły się zaklęcia o "zagranicznych agentach". Przydatne okazują się również świeże, "kaukaskie" doświadczenia porywania ludzi i tajnych więzień - wskazało stowarzyszenie.

- Rosja znów wpychana jest na znaną jej, tragiczną drogę - podkreślił Memoriał.

Zdaniem organizacji apelowanie do elit sprawujących władzę nie ma sensu. - Liczymy na społeczeństwo i jego dojrzałość obywatelską - zaznaczyli działacze.

Memoriał przyznał, że nie posiada "gotowych recept, jak nie dopuścić do powolnego przesuwania się Rosji ku kolejnym odsłonom rewolucji i państwowego terroryzmu". - Powinniśmy wspólnie szukać form przeciwdziałania szaleńczym i samobójczym krokom ze strony władz - oświadczył.

Stowarzyszenie wezwało wszystkie siły społeczne do "bezwarunkowego wyrzeczenia się przemocy we wszelkich jej formach", "zachowania spokoju" oraz "wykazania się mądrością i wytrwałością".

- Jesteśmy w stanie obronić wolność, opierając się na prawie, a nie na sile - oznajmił Memoriał.

Wieczorem z inicjatywy Memoriału i innych rosyjskich organizacji broniących praw człowieka na placu Aleksandra Puszkina w Moskwie odbyła się manifestacja solidarności z więźniami politycznymi w Rosji. Uczestniczyły w niej setki osób.

Rano na dawnym poligonie NKWD w Butowie pod Moskwą, głównym miejscu kaźni ofiar wielkich stalinowskich czystek w latach 1937-38, biskup woskriesieński Sawa odprawił nabożeństwo w intencji ich ofiar.

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Rosji od 1991 roku. W ZSRR dzień 30 października opozycja demokratyczna obchodziła jako Dzień Więźnia Politycznego - w 1974 roku ustanowili go sami więźniowie polityczni. Aż do rozpadu imperium radzieckiego organizowali oni w tym dniu strajki głodowe i inne akcje protestacyjne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)