Meller i Colonna: sojusz polsko-francuski będzie trwały
Sojusz między Polską i Francją zawarty przy okazji debaty o budżecie Unii Europejskiej na grudniowym szczycie UE będzie trwały - ocenił szef polskiej dyplomacji Stefan Meller po piątkowych rozmowach z francuską minister ds. europejskich Catherine Colonna w Warszawie.
13.01.2006 | aktual.: 13.01.2006 14:51
To bardzo bliskie związki (Polski i Francji) obliczone na długie trwanie - powiedział Meller. Oba państwa chcą wspólnie myśleć o Europie i wyciągać wnioski z kryzysu, który ostatnio przeszła UE oraz udzielać odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi kontynent - podkreślił.
Colonna wyraziła przekonanie, że Polska i Francja są w stanie przedstawić propozycje dotyczące wszystkich wyzwań, przed którymi stoi UE, takich jak konstytucja europejska, czy polityka wschodnia.
Minister zapowiedziała, że Francja przedstawi szereg propozycji w debacie o przyszłości UE. Debata prowadzona ma być w najbliższych miesiącach w ramach tzw. okresu refleksji, ogłoszonego po odrzuceniu konstytucji europejskiej przez Francuzów i Holendrów w referendach wiosną ub. roku.
Według Colonny, UE musi dysponować sprawnymi instytucjami, lecz w oparciu o istniejące już w Unii traktaty. Potrzebujemy odnowy, lecz takiej, która nie stworzy nowych podziałów - powiedziała.
Ministrowie zapewnili, że oba kraje mają podobne zdanie w sprawie Ukrainy i jej dążeń do integracji z UE: należy wspierać procesy demokratyczne i kontynuację reform na Ukrainie.
Unia ma w sprawie Ukrainy rolę do odegrania i możliwości działania - podkreśliła Colonna. Zdaniem Mellera, Polska i Francja mogą wspólnie wspierać aspiracje Ukrainy w ramach działań dwustronnych, Trójkąta Weimarskiego, a także na forum UE.
Jednym z tematów rozmów francuskiej minister w Warszawie było bezpieczeństwo energetyczne. Colonna podkreśliła, że Francja nie czekała na niedawny kryzys gazowy między Ukrainą a Rosją, by uznać, że Unia Europejska potrzebuje wspólnej polityki energetycznej. Zapowiedziała, że Paryż przekaże krajom UE memorandum w tej sprawie.
Colonna poinformowała też, że Francja zaproponowała już polskim władzom możliwe terminy wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego we Francji. Według źródeł dyplomatycznych, wizyta ta miałaby się odbyć jeszcze w pierwszym kwartale 2006 roku.