Trwa ładowanie...
06-02-2008 12:15

Meksykanie w karnawał biją się, aż poleje się krew

Meksykańskie plemiona
indiańskie świętują karnawał dwoma obrzędami - bitwą do pierwszej
krwi i tańcem wykpiwającym hiszpańskich konkwistadorów - pisze hiszpańska agencja EFE.

Meksykanie w karnawał biją się, aż poleje się krewŹródło: AFP
dfdraq2
dfdraq2

Setki Indian Nahua, w tym dzieci, z miasta Zitlala w stanie Guerrero otwierają karnawał tradycyjnym rytuałem - bitwą, której wszyscy uczestnicy są ubrani w stroje kobiece i umalowani.

Trwająca co najmniej pięć godzin ceremonia rozpoczyna się zabawą na rynku, podczas której wszyscy tańczą i piją duże ilości mezcalu, napoju alkoholowego z agawy. Potem rozpoczyna się bitwa.

Burmistrz miasta Zitlala Nahu Garcia mówi, że nie wiadomo, skąd się wywodzi ta tradycja, ale wiąże się ona z legendą, że "kilka wieków temu przybyło tu plemię Coahuixca, które porywało kobiety". Miejscowi mężczyźni postanowili więc ich pokonać, przebierając się za płeć piękną.

Natomiast w wiosce Tlayacapan w stanie Morelos główną atrakcją karnawału jest taniec wykpiwający bezeceństwa hiszpańskich konkwistadorów, wykonywany przez Indian przebranych za Europejczyków. Mają na sobie maski przedstawiające białe twarze z ciemną brodą, a na głowach kapelusze z kolorowymi piórami. Przez cały tydzień karnawału tańczą oni na ulicach z grupą muzyków i hałaśliwą świtą.

Także pochodzenie tego tańca jest niepewne. Według legendy narodził się on w XIX wieku jako parodia swawolnego zachowania konkwistadorów przed nadejściem Wielkiego Postu. W tańcu uczestniczą wszyscy mieszkańcy wioski, a dzieci są go nawet uczone w szkołach. Przygotowania do zabawy trwają cały rok.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj