Trwa ładowanie...
meksyk
19-08-2016 02:30

Meksyk: policjanci zabili ponad 22 osoby podczas obławy

• Ponad 22 członków gangu zginęło z rąk policjantów w maju ubiegłego roku w obławie przeprowadzonej w zachodniej części Meksyku
• O incydencie poinformowała Narodowa Komisja ds. Praw Człowieka (CNDH)
• Zdaniem komisji to kolejny incydent z udziałem policji federalnej naruszający prawa człowieka

Share
Meksyk: policjanci zabili ponad 22 osoby podczas obławyŹródło: AFP, fot: Pedro Pardo
ddh7y1p

Zabici to członkowie kartelu narkotykowego Jalisco Nueva Generacion, którzy w momencie obławy ukrywali się na ranczu nieopodal miasta Tanhuato w stanie Michoacan.

Jak podaje agencja Associated Press, w czasie akcji oprócz członków kartelu zginął także jeden funkcjonariusz.

CNDH zwraca uwagę, że 22 maja 2015 roku, czyli w dniu, gdy doszło do konfrontacji między policjantami a członkami gangu, funkcjonariusze uciekali się także do stosowania tortur.

ddh7y1p

- Śledztwo potwierdziło, że funkcjonariusze policji dopuścili się czynów stanowiących poważne naruszenie praw człowieka - oświadczył przewodniczący CNDH Luis Raul Gonzalez Perez.

Doniesieniom tym zaprzeczył Renato Sales, któremu podlegają służby policyjne. Zaznaczył, że działania funkcjonariuszy były reakcją na brak współpracy ze strony członków gangu, którzy wbrew rozkazom policjantów, aby odłożyć broń, otworzyli ogień.

- Użycie broni (przez policjantów) było konieczne i odpowiadało realnemu zagrożeniu (...) Z naszego punktu widzenia była to uzasadniona forma obrony - podkreślił Sales.

W listopadzie 2014 roku prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto ogłosił plan walki z przestępczością; mają być wprowadzone w życie nowe przepisy powstrzymujące infiltrację lokalnych władz przez gangi. Obiecał zreformować system karny i przedstawić Kongresowi propozycję ujednolicenia sił policyjnych w 31 stanach w kraju; lokalna policja i straż miejska miałyby podlegać władzom stanowym. Restrukturyzacja zacznie się w czterech stanach z najwyższym wskaźnikiem przestępczości - Jalisco, Michoacan, Tamaulipas i Guerrero.

ddh7y1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddh7y1p
Więcej tematów