ŚwiatMediacja Kościołów w sprawie Cmentarza Orląt

Mediacja Kościołów w sprawie Cmentarza Orląt

Grupa lwowskich intelektualistów zwróciła się w poniedziałek do prezydentów Polski i Ukrainy z listem otwartym, w którym proszą o dalsze wysiłki na rzecz zażegnania kryzysu wokół Cmentarza Orląt. Proponują włączenie do rozmów przedstawicieli Kościołów.

17.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Autorzy listu uważają, że podstawą przyszłego kompromisu w tej sprawie powinno być odejście od postawy historycznych porachunków w stronę ducha chrześcijaństwa. Dlatego - ich zdaniem - konieczne jest włączenie do rozmów lwowskich kardynałów Kościoła katolickiego i greckokatolickiego, Mariana Jaworskiego i Lubomyra Huzara. Dopiero wówczas będzie możliwe porozumienie między przedstawicielami władz polskich i społeczności lwowskiej, bez czego nie może być mowy o otwarciu cmentarza - czytamy w liście.

Grupa 31 lwowskich intelektualistów wyraża zaniepokojenie z powodu pojawienia się niebezpiecznej rysy w stosunkach dwustronnych po odwołaniu 21 maja przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego wizyty we Lwowie. Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że dla Ukrainy pogorszenie stosunków z Polską może mieć fatalne skutki i wpłynąć m.in. na zablokowanie proeuropejskiego kierunku w polityce zagranicznej Kijowa.

Autorzy listu apelują do prezydentów obu państw, aby nadal pracowali z korzyścią dla - jak piszą - ukraińsko-polskiego strategicznego związku. Taki związek - podkreślają - to podstawa rozwoju obu państw w XXI wieku.

21 maja miało się odbyć uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza żołnierzy polskich we Lwowie. Wcześniej taką datę ustalili prezydenci obydwu państw podczas spotkania w Iwano-Frankowsku. Jednak Rada Miejska Lwowa odrzuciła warunki strony polskiej co do ostatecznego wyglądu nekropolii. Radni nie zgodzili się na proponowany przez polskie władze napis na Grobie Nieznanego Żołnierza i na powrót pomników francuskich i amerykańskich żołnierzy, mimo że w grudniu ubiegłego roku zgodę na to wyrazili przedstawiciele władz centralnych w Kijowie. W rezultacie prezydent Kwaśniewski zrezygnował z przyjazdu do Lwowa, a uroczystości otwarcia cmentarza odwołano.

Władze miejskie Lwowa 30 maja zdecydowały, że nowa data otwarcia nekropolii ma być ustalona do 30 lipca, po serii trójstronnych konsultacji.

List lwowskich intelektualistów opublikowano przed zaplanowaną na 21 czerwca wizytą prezydenta Leonida Kuczmy w Rzeszowie, gdzie ma dojść do spotkania z Aleksandrem Kwaśniewskim i prawdopodobnie kolejnych rozmów na temat Cmentarza Orląt.

Pod listem podpisali się m.in. Myrosław Marynowycz - rektor Lwowskiej Akademii Duchownej, znani historycy Jarosław Hrycak i Andrij Pawłyszyn, deputowany do ukraińskiego parlamentu Taras Czornowil, redaktorzy kilku gazet popularnych na zachodniej Ukrainie, politolodzy, profesorowie lwowskich uczelni, dziennikarze oraz pisarze. (miz)

cmentarzorlątlwowskich
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)