"Media wyolbrzymiają zjawisko wykorzystywania imigrantów przez włoskich farmerów"
Szef prokuratury w mieście Foggia w Apulii
(południowe Włochy) Vincenzo Russo wyraził opinię, że
włoskie media wyolbrzymiają zjawisko wykorzystywania i znęcania
się nad imigrantami przez włoskich farmerów i przedsiębiorców.
20.09.2006 | aktual.: 27.07.2007 09:37
Russo zapewnił, że są to incydenty, zaś dominuje postawa poszanowania dla praw człowieka.
Mimo że brakuje nam ludzi i środków, pracujemy intensywnie, by zagwarantować praworządność i natychmiast reagować- zapewnił prokurator z Foggii, w rejonie której stwierdzono w ostatnim czasie liczne przypadki zmuszania imigrantów, wśród nich Polaków, do niewolniczej pracy.
To właśnie w tym rejonie z "obozu pracy" włoska policja uwolniła w lipcu ponad stu Polaków, oszukiwanych i maltretowanych przez pośredników i "strażników".
Jak dodał Russo, "z ostatnich kampanii mediów można by wnioskować, że w tym rejonie zgromadzili się najgorsi rolnicy i przedsiębiorcy, który maltretują i dręczą imigrantów". W rzeczywistości jednak zjawisko to nie ma aż takiej skali; sprawy nie wyglądają dokładnie tak, jak informują media- zapewnił prokurator.
Oczywiste jest, że doszło do przypadków złego traktowania i znęcania się, które odkryliśmy. Nieprawdą jednak jest to, że w tych okolicach nie ma solidarności i szacunku dla praw człowieka. Także do tutejszej kultury ludności wiejskiej należy tradycja gościnności. Przekonaliśmy się o tym podczas przeprowadzonych kontroli - oświadczył prokurator z Foggii.
Poinformował, że w lipcu i sierpniu skontrolowano 1040 osób, w tym 672 Włochów, a także 368 obywateli nowych państw Unii Europejskiej oraz spoza UE. Wyjaśnił, że wśród robotników rolnych pracujących nielegalnie połowę stanowili sami Włosi.
Również w środę włoskie MSW poinformowało, że policja, prowadząca w Apulii zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwko zmuszaniu imigrantów do niewolniczej pracy aresztowała w ostatnich dniach 12 osób i sporządziła ponad sto meldunków o przestępstwach i wykroczeniach.
Wśród zatrzymanych są zarówno włoscy właściciele gospodarstw rolnych, na terenie których dochodzi do znęcania się nad robotnikami i wykorzystywania ich, jak i rodacy ofiar przestępstw - pośrednicy i "strażnicy". Nie wiadomo, czy są wśród nich Polacy.
Najnowszym sukcesem włoskich funkcjonariuszy w okolicach Foggii jest aresztowanie sprawców brutalnego pobicia Rumuna, którego poruszający przypadek opisano szczegółowo w głośnym reportażu na łamach tygodnika "L'Espresso". Satysfakcję z zatrzymania sprawców agresji wyraził szef MSW Giuliano Amato.
Mówiąc o prowadzonej akcji Amato podkreślił, że choć osiągnięto już znaczne sukcesy w walce z plagą wykorzystywania imigrantów pracujących w rolnictwie, wiele należy jeszcze zrobić i wyjaśnić.
Minister Amato powtórzył, że rząd chce doprowadzić do zmiany ustawy o imigracji, by móc nagrodzić prawem pobytu we Włoszech wszystkich tych, którzy współpracując z policją, zadenuncjują swych prześladowców.
Na czwartek trzy największe włoskie centrale związkowe - Cgil, Cisl i Uil zapowiedziały zorganizowanie w Foggii manifestacji przeciwko "nowemu niewolnictwu".
Sylwia Wysocka