Media o Internecie - 23 października 2000 r., poniedziałek

Media o Internecie - 23 października 2000 r., poniedziałek

Gazeta Prawna: Wirtualna Polska to pierwszy portal w Polsce, który uruchomił w swoim sklepie internetowym bezpieczną autoryzację on-line kart kredytowych. Autoryzacja on-line jest nowością w polskim Internecie. To rzeczywiście rewolucja. Od lat walczyliśmy o to, by firmy zaczęły rozliczać karty w systemie on-line, czyli na bieżąco. Miejmy nadzieję, że w ten sam sposób zaczną być wreszcie autoryzowane wszystkie transakcje kartą. - powiedział prof. dr. hab. Witold Chmielarz, informatyk z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Coraz częściej bezpieczeństwo użytkowników komputerów jest zagrożone. Hakerzy, których często nie sposób zidentyfikować, ściągają z komputerów tajne informacje, których ewentualne rozpowszechnienie może zagrozić rozwojowi firmy, a także narazić ją na ogromne straty finansowe. W firmach często brakuje koncepcji zabezpieczenia systemu, zasad jego stałego monitorowania i usuwania zaobserwowanych już błędów. O bezpieczeństwie transakcji internetowych, pisze Urszula Smoktunowicz.

Pozyskanie nowych rynków jest dziś możliwe prawie wyłącznie poprzez Internet. Czy polskie firmy potrafią w pełni wykorzystać atuty Internetu? Z raportu łódzkiej firmy AMG.net wynika, że nie traktują one sieci jako "poważnego narzędzia biznesowego". Skupiają się na razie na podstawowych zastosowaniach Internetu, takich jak założenie własnej strony www i korzystanie z poczty. Jednocześnie każda z firm zadeklarowała, że w przyszłości będzie wykorzystywać technologie internetowe w większym stopniu niż dotychczas.

Życie: Niemal w każdym większym mieście jest kawiarenka, którą odwiedza się nie tylko po to, by wypić kawę czy herbatę, ale - i chyba przede wszystkim - po ty, by posurfować po Internecie. O warszawskich internetowych kawiarenkach w dzisiejszym dodatku "Stolica" pisze Małgorzata Germak.

Nikt z nas nie lubi płacić rachunków za telefon. Internet pozwala na znaczne obniżenie wydatków na ten cel. Wszystko dzięki technologii przesyłania głosu przez Internet, czyli VoIP (z ang. Voice over IP). Zasada działania tego typu urządzeń jest niezwykle prosta. Po wprowadzeniu numeru telefonu, z którym osoba rozmawiająca chce się połączyć, urządzenie podłączone do telefonu automatycznie przełączy rozmowę do sieci Internet. Następnie kieruje połączenie przez łącza komputerowe już jako pakiety danych. A ponieważ opłata za połączenia naszego telefonu z siecią jest liczona według taryfy lokalnej, koszt połączeń zamiejscowych, zagranicznych i do sieci komórkowych jest znacznie niższy. Rozmowa z Warszawy do Gdańska może być tańsza nawet o 37% od zwykłego połączenia. Na telefonach na komórki można zaoszczędzić do 47%. Mniej kosztują też rozmowy międzynarodowe.

Już niedługo może dojść do tego, że bez umiejętności obsługi komputera trudno będzie znaleźć dobrą pracę. Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy (ECDL) i program A+ - to dwa egzaminy, które już wkrótce mogą stać się standardami podstawowych wymagań dla tych, którzy w pracy będą mieli do czynienia z komputerem.

Jedną z trochę zapomnianych możliwości globalnej sieci jest uczestniczenie w wymianie informacji za pomocą grup dyskusyjnych. W angielskim oryginale usługa nazywa się Usenet i została stworzona, jak cały cywilny Internet - dla naukowców. Grupy dyskusyjne dają możliwość opublikowania swoich przemyśleń, poglądów, wyników badań itp. Wszyscy uczestnicy grupy mogą się z publikacją zapoznać i wyrazić swoją opinię, widoczną dla każdego zainteresowanego. To wywołuje zazwyczaj lawinę kolejnych odpowiedzi i polemik.

Gazeta Wyborcza: Czy artyści podbiją Internet? Dziś już prawie każde liczące się muzeum ma własną stronę internetową. Niektóre z nich stwarzają internautom możliwość wirtualnej wędrówki po swoich salach. Dzięki Internetowi młodzi ludzie, którzy często nigdy nie przekroczyli progu żadnej galerii, po raz pierwszy mogą spotykać się ze sztuką. Wielką zaletą Internetu jest fakt, że jest on jedynym medium, w którym bez żadnych ograniczeń artyści mogą publikować swoje prace w całości. Jednocześnie zdają sobie sprawę z tego, że nie zastąpi on nigdy bezpośredniego kontaktu ze sztuką tradycyjną. To po prostu elektroniczny katalog dostępny o każdej porze dnia i nocy z każdego zakątka świata - twierdzą.

Trybuna: Senior w sieci? Zgodnie ze stereotypem starsze osoby nie potrafią obsługiwać komputera. Nie korzystają też z Internetu. Okazuje się, że nie jest to prawdą. Na całym świecie powstają strony www przeznaczone specjalnie dla ludzi starszych. Jedną z takich stron jest krakowski portal SeniorNet. Nasz portal jest adresowany do tzw. ludzi trzeciego wieku, czyli 50-60- latków - mówi inicjator przedsięwzięcia, Edward Gacek. Pod adresem www.seniornet.pl można znaleźć najświeższe wiadomości z kraju i ze świata, informacje muzyczne i kulturalne. Jest też specjalny dział poświęcony medycynie.

Super Express: Już niedługo przez Internet będzie można nabyć żywe tygrysy. Z zamiarem wystawienia tygrysiąt na sprzedaż w sieci nosi się właściciel małego azjatyckiego zoo. Skąd taki pomysł? Właściciel zoo przekonuje, że robi to wszystko po to, by te zagrożone wyginięciem zwierzęta nie zniknęły. Stwierdził, że jeśli będzie miał zamówienia, może wyhodować 200 tygrysków rocznie. Tygrys na czarnym rynku kosztuje w Azji ok. 10 tys. dolarów.(mon)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)