Media: były prezydent Turcji Turgut Ozal został otruty
Z raportu sporządzonego po niedawnej ekshumacji szczątków byłego prezydenta Turcji Turguta Ozala wynika, że został on otruty - twierdzi dziennik "Bugun". Taką wersję sugerowała rodzina Ozala od jego nieoczekiwanej śmierci w 1993 r.
02.11.2012 | aktual.: 02.11.2012 12:18
Wybrany na urząd w 1989 roku Ozal, ósmy prezydent Republiki Turcji, zmarł w czasie trwania kadencji w wieku 65 lat.
Strychnina w ciele prezydenta
Turecka gazeta pisze, że dotarła do przygotowywanego przez instytut medycyny sądowej raportu z sekcji zwłok byłego prezydenta. Napisano w nim, że podczas autopsji lekarze zbadali m.in. szpik kostny i narządy wewnętrzne Ozala, a badania wykazały wysoki poziom strychniny w ciele byłego szefa państwa. W raporcie dodano, że ta substancja chemiczna nie została wykorzystana do zabalsamowania ciała.
Strychnina, stosowana jako trucizna na szczury, mogła zostać podana Ozalowi w jedzeniu lub napoju. Ta silna trucizna w ciągu 15-20 minut doprowadza do niewydolności oddechowej i może powodować atak serca - pisze dziennik "Today's Zaman".
Właśnie atak serca podawano jako oficjalną przyczynę śmierci byłego szefa państwa. Jednak rodzina mającego korzenie kurdyjskie polityka twierdziła, że w rzeczywistości zmarł on w wyniku otrucia.
Wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci Ozala zlecił obecny prezydent Abdullah Gul. W czerwcu przekazano ustalenia, według których były szef państwa zmarł w okolicznościach uznanych za podejrzane.
Splot podejrzanych okoliczności
Spekulacje na temat przyczyn śmierci Ozala wywołało m.in. to, że w dniu zgonu nie było przy nim jego prywatnego lekarza ani pielęgniarki, z powodu usterki karetka nie mogła ruszyć, a w prezydenckiej rezydencji nie było sprzętu do udzielania pierwszej pomocy.
We wrześniu naczelna prokuratura w Ankarze wydała zgodę na ekshumację zwłok byłego prezydenta, aby przeprowadzić sekcję i ustalić, czy został on otruty. Ekshumacja odbyła się na początku października.
Po ekshumacji instytut medycyny sądowej informował, że w ciągu dwóch miesięcy sporządzi raport, w którym opisze rezultaty badań.
W wydanym oświadczeniu szef instytutu Haluk Ince zapewnił, że raport nie został jeszcze ukończony, a badania są kontynuowane. Z kolei tureckie media cytują syna zmarłego prezydenta Ahmeta Ozala, który twierdzi, że powiedziano mu, iż ojciec mógł zostać otruty.
Postrzegany jako twórca współczesnej Turcji z gospodarką wolnorynkową Ozal poparł koalicję pod dowództwem USA przeciwko Irakowi w czasie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.
Gdy pełnił urząd premiera (1983-1989), przeżył próbę zamachu w czasie kongresu założonej przez niego Partii Ojczyźnianej. Kula drasnęła go w rękę.