Trwa ładowanie...

Media bez wyboru. Politycy o proteście w Polsce

"Media bez wyboru" - pod takim hasłem trwa protest w Polsce ws. podatku od reklam. Politycy zabrali głos w tej sprawie.
Share
Media bez wyboru. Trwa protest w Polsce
Media bez wyboru. Trwa protest w Polsce
dso10fi

Projektem ustawy wprowadzającej nowy podatek zaplanowano objęcie m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki reklam tzw. składki z tytułu reklamy.

Pozyskane w ten sposób pieniądze rząd zamierza przeznaczyć na Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i powstający fundusz wsparcia kultury w obszarze mediów.

W związku z tymi planami media wystosowały do władz RP list otwarty. Jego treść możecie przeczytać tutaj.

dso10fi

Koronawirus w Polsce. Co potem? "Czeka nas epidemia nowotworów"

Media bez wyboru. Politycy o proteście w Polsce

Głos ws. protestu zabierają politycy. "Wolne media to jeden z filarów demokracji, gwarant pluralizmu i obiektywnego przedstawiania rzeczywistości. To tama przed zalewem propagandy i kłamstw kiedyś publicznej TVP, do której dokładamy miliardy naszych pieniędzy. Chrońmy wolne media" - napisał na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Do sprawy odniósł się również Artur Dziambor z Konfederacji. "Dziś najważniejsze jest, by rząd wycofał się z tego skandalicznego pomysłu" - oświadczył poseł, zamieszczając zdjęcie czarnej planszy w telewizji.

"Kaczyńskiemu śni się Polska, w której obowiązuje jego wyłączna prawda. To Polska czarnych ekranów niezależnych od rządu telewizji, czarnych stron niezależnych od niego gazet i brak nieautoryzowanych przez rząd informacji w serwisach stacji radiowych. Polska bez wolnych mediów" - tak z kolei zareagował Szymon Hołownia z Polska 2050.

Wymowny wpis i czarną planszę zamieścił Maciej Gdula z Lewicy.

"Dzisiaj od rana zamilkły stacje radiowe, swoich programów nie nadają największe telewizje. Nie działają portale internetowe" - zauważyła Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej. "Została tylko reżimowa telewizja" - dodała.

- Dziwi mnie forma protestu części mediów na tym etapie prac nad projektem dotyczącym wprowadzenia składki z reklam - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller na antenie TVP Info. W tej chwili jest etap prekonsultacji; zachęcamy, żeby usiąść do dialogu i porozmawiać na temat tego projektu - dodał.

dso10fi

"Każdy gracz rynkowy może oczywiście zabierać głos w sprawach regulacji, które go dotyczą. Ale z mediów z czarnymi stronami się dziś chyba nie dowiemy, że chodzi po prostu o to, by część zysków z reklam trafiła np. do NFZ" - oświadczył z kolei Radosław Fogiel z PiS. "Nie zapraszam do dyskusji, a do udziału w konsultacjach" - dodał.

"Dziś niezależne media nie poinformują o żadnej aferze, o żadnym nadużyciu władzy. Tym razem jeszcze w ramach protestu. Ale niedługo to może być polska codzienność" - oświadczył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, dodał, że w geście solidarności z wolnymi mediami ten wpis to jego jedyny dzisiejszy komunikat.

Media bez wyboru. Protest w Polsce

W środę rozpoczął się protest wydawców: stacje telewizyjne pokazują czarne plansze zamiast zaplanowanych programów, stacje radiowe nie emitują audycji, a portale internetowe zablokowały strony główne.

W związku planami rządu media wystosowały do władz RP list otwarty. Jego treść możecie przeczytać tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dso10fi

Podziel się opinią

Share
dso10fi
dso10fi
Więcej tematów