Medal dla Stephena Kinga
Stephen King, najsłynniejszy chyba na świecie autor horrorów, zostanie w tym roku uhonorowany medalem National Book Award za całokształt twórczości. Nagroda zostanie wręczona 19 listopada.
Stephen King będzie piętnastym z kolei autorem, który otrzyma honorową nagrodę za wybitny wkład w amerykańską literaturę. W ten sposób klasyk horroru dołączy do ekskluzywnego grona takich pisarzy jak Arthur Miller, Philip Roth, John Updike.
Lista dwudziestu finalistów do tegorocznej National Book Awards - najbardziej prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej przyznawanej od 1950 roku, w czterech kategoriach (fikcja, nie- fikcja, poezja i literatura młodych) zostanie podana 15 października.
Wraz z medalem King otrzyma 10 000 dolarów. "To prawdopodobnie najbardziej ekscytująca rzecz, jaka przydarzyła mi się podczas mojej kariery, odkąd wydałem pierwszą książkę" - powiedział King. Pieniądze autor zamierza zwrócić do kasy National Book Foundation jako wsparcie dla programów związanych z dziećmi. "Medal jednak zachowam i będę pielęgnował do końca życia" - dodał King.
Stephen King, klasyk horrorów, autor takich książek jak "Lśnienie" czy "Carrie" od pewnego czasu ogłasza, że zamierza przejść na emeryturę, zanim zacznie pisać złe książki. Ostatnio King zdradził, że planuje opublikowanie jeszcze pięciu przygotowanych wcześniej książek oraz scenariusza do krótkiego serialu telewizyjnego dla stacji ABC (kontynuacji "Królestwa" Larsa von Triera), co zakończy jego karierę literacką.
Stephen King uchodzi za najwybitniejszego współczesnego twórcę literatury z gatunku horroru. Jego życie (które trzy lata temu przybliżył czytelnikom w książce "Jak zostać pisarzem") to poruszająca wyobraźnię historia ledwie wiążącego koniec z końcem nauczyciela angielskiego, który dzięki pisaniu powieści grozy stał się multimilionerem.
W 1973 roku ogromny sukces, komercyjny i literacki, odniosła jego pierwsza powieść "Carrie", powodzeniem cieszyła się również jej filmowa adaptacja dokonana trzy lata później przez Briana de Palmę. Kolejne powieści Kinga m.in. "Strefa śmierci" (1979), "Cujo" (1981), "Christine" (1983), "Misery" (1987), "Sklepik z marzeniami" (1991), "Gra Geralda" (1992), "Dolores Claiborne" (1993) sprzedano w wielomilionowych nakładach, a ich przekłady ukazały się w ponad dwudziestu językach świata.
Stephen King jest autorem niezwykle płodnym: na jego koncie znajduje się wiele powieści wydanych pod własnym nazwiskiem oraz kilka pod pseudonimem Richard Bachman, a także zbiory opowiadań - w sumie jest to ponad 40 tytułów. King zasłynął też, publikując swoje powieści w internecie.
Większość utworów Kinga została przeniesiona na ekran filmowy. Do najbardziej znanych ekranizacji należą "Lśnienie" Stanleya Kubricka (z Jackiem Nicholsonem w roli głównej) oraz "Skazani na Shawshank" Franka Darabonta (siedem nominacji do Oscara w 1995 roku).(iza)