Trwa ładowanie...

Mea culpa papieża za postawę katolików wobec chrześcijan innych wyznań. "Otwarta rana w ciele Chrystusa"

• Franciszek: chcę błagać o przebaczenie za nieewangeliczne zachowania
• Papież wygłosił homilię w rzymskiej bazylice Świętego Pawła za Murami
• "Zachęcam jednocześnie wszystkich katolickich braci i siostry do przebaczenia"

Share
Mea culpa papieża za postawę katolików wobec chrześcijan innych wyznań. "Otwarta rana w ciele Chrystusa"
Źródło: FORUM/REUTERS/REMO CASILLI
d19gjor

Papież Franciszek przeprosił chrześcijan innych wyznań za niezgodne z Ewangelią zachowania ze strony katolików. Podczas nieszporów w bazylice Świętego Pawła za Murami zachęcił też katolików, by wybaczyli zniewagi, których sami doznali.

Nabożeństwo w rzymskiej bazylice zakończyło Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

d19gjor

Przed nieszporami papież przeszedł przez Drzwi Święte bazyliki wraz z duchownym prawosławnym z ekumenicznego patriarchatu Konstantynopola oraz przedstawicielem Kościoła anglikańskiego.

W homilii przy grobie świętego Pawła Franciszek powiedział: "Prosimy przede wszystkim o przebaczenie grzechu naszych podziałów, które są otwartą raną w ciele Chrystusa".

- Jako biskup Rzymu i pasterz Kościoła katolickiego chcę błagać o miłosierdzie i przebaczenie za nieewangeliczne zachowania ze strony katolików wobec chrześcijan innych Kościołów - oświadczył papież.

Następnie dodał: "Zachęcam jednocześnie wszystkich katolickich braci i siostry do przebaczenia, jeśli dzisiaj bądź w przeszłości zaznali oni zniewagi od innych chrześcijan".

d19gjor

- Nie możemy przekreślić tego, co było, ale nie chcemy pozwolić na to, by ciężar win z przeszłości dalej zatruwał nasze relacje - dodał Franciszek. Modlił się o to, by odnowiło je Miłosierdzie Boże.

Ważnym, mającym duże symboliczne znaczenie wydarzeniem kulminacji tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan była poniedziałkowa zapowiedź podróży Franciszka do Szwecji 31 października. Watykan ogłosił, że w mieście Lund papież weźmie udział we wspólnej uroczystości luterańsko-katolickiej z okazji 500-lecia reformacji.

W opublikowanym jednocześnie komunikacie Światowej Federacji Luterańskiej, założonej w Lund i Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan organizatorzy ceremonii wyjaśnili, że uwydatni ona w sposób szczególny poważny postęp w dialogu między katolikami i luteranami.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d19gjor

Podziel się opinią

Share
d19gjor
d19gjor
Więcej tematów