Mea culpa papieża za postawę katolików wobec chrześcijan innych wyznań. "Otwarta rana w ciele Chrystusa"
• Franciszek: chcę błagać o przebaczenie za nieewangeliczne zachowania
• Papież wygłosił homilię w rzymskiej bazylice Świętego Pawła za Murami
• "Zachęcam jednocześnie wszystkich katolickich braci i siostry do przebaczenia"
25.01.2016 | aktual.: 25.01.2016 19:23
Papież Franciszek przeprosił chrześcijan innych wyznań za niezgodne z Ewangelią zachowania ze strony katolików. Podczas nieszporów w bazylice Świętego Pawła za Murami zachęcił też katolików, by wybaczyli zniewagi, których sami doznali.
Nabożeństwo w rzymskiej bazylice zakończyło Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Przed nieszporami papież przeszedł przez Drzwi Święte bazyliki wraz z duchownym prawosławnym z ekumenicznego patriarchatu Konstantynopola oraz przedstawicielem Kościoła anglikańskiego.
W homilii przy grobie świętego Pawła Franciszek powiedział: "Prosimy przede wszystkim o przebaczenie grzechu naszych podziałów, które są otwartą raną w ciele Chrystusa".
- Jako biskup Rzymu i pasterz Kościoła katolickiego chcę błagać o miłosierdzie i przebaczenie za nieewangeliczne zachowania ze strony katolików wobec chrześcijan innych Kościołów - oświadczył papież.
Następnie dodał: "Zachęcam jednocześnie wszystkich katolickich braci i siostry do przebaczenia, jeśli dzisiaj bądź w przeszłości zaznali oni zniewagi od innych chrześcijan".
- Nie możemy przekreślić tego, co było, ale nie chcemy pozwolić na to, by ciężar win z przeszłości dalej zatruwał nasze relacje - dodał Franciszek. Modlił się o to, by odnowiło je Miłosierdzie Boże.
Ważnym, mającym duże symboliczne znaczenie wydarzeniem kulminacji tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan była poniedziałkowa zapowiedź podróży Franciszka do Szwecji 31 października. Watykan ogłosił, że w mieście Lund papież weźmie udział we wspólnej uroczystości luterańsko-katolickiej z okazji 500-lecia reformacji.
W opublikowanym jednocześnie komunikacie Światowej Federacji Luterańskiej, założonej w Lund i Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan organizatorzy ceremonii wyjaśnili, że uwydatni ona w sposób szczególny poważny postęp w dialogu między katolikami i luteranami.
Z Rzymu Sylwia Wysocka