Mazury w finale konkursu na nowe 7 cudów natury
Mazury znalazły się wśród 28 finalistów plebiscytu na 7 nowych cudów natury. Konkurs organizuje fundacja New7Wonders. Puszcza Białowieska znalazła się na liście rezerwowej.
21.07.2009 | aktual.: 21.07.2009 16:47
Wielkie Jeziora Mazurskie startowały w kategorii krajobrazów i form polodowcowych. Puszcza Białowieska sklasyfikowana była natomiast w kategorii lasów i parków narodowych.
Przez kolejne dwa lata internauci będą mogli głosować na faworytów z finałowej listy, a także na tych, którzy są na liście rezerwowej. W plebiscycie można również wziąć udział telefonicznie i głosować przez smsy.
Organizatorzy liczą na wielkie zainteresowanie konkursem. Przewidują, że na nowe cuda natury zostanie oddanych około miliarda głosów.
W 2011 roku władze fundacji "New7Wonders" ogłoszą oficjalną listę 7 Cudów Natury. Konkurs odbywa się pod hasłem: "Jeśli chcemy cokolwiek ocalić, najpierw musimy to naprawdę docenić".
Do finału plebiscytu zakwalifikowała się m.in. Puszcza Amazońska. Lasy amazońskie zajmują około 5,5 miliona kilometrów kwadratowych i przechodzą przez terytoria dziewięciu państw. Innym cudem natury może stać się Salto del Angel - najwyższy wodospad świata, położony w Wenezueli. Szansę mają też Wyspy Galapagos (inaczej zwane Wyspami Żółwimi), leżące na Oceanie Spokojnym, czy Wezuwiusz - jeden z najsłynniejszych wulkanów, położony we Włoszech. Dech w piersiach zapiera też kolejny finalista - Wielka Rafa Koralowa - największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii, którą można nawet zobaczyć z kosmosu. W wielkim finale znalazło się też Morze Martwe - słone jezioro bezodpływowe położone w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii.
Z Mazurami będą też konkurować Malediwy - archipelag położony na Oceanie Indyjskim oraz Kilimandżaro - najwyższa góra Afryki.
W ostatnim tego typu plebiscycie w 2007 roku wybierano nowe cuda świata. W konkursie na najpiękniejsze dzieła architektoniczne naszej cywilizacji wzięło wówczas udział ponad 100 milionów osób.