PolskaMazowiecki o naprawie państwa

Mazowiecki o naprawie państwa

Dobre wykorzystanie obecności Polski w Unii
Europejskiej, rozwiązanie problemu bezrobocia, poprawa jakości
kształcenia oraz rozwój instytucji społeczeństwa obywatelskiego -
to, zdaniem byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, najważniejsze
zadania stojące przed Polską.

Mazowiecki o naprawie państwa
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Mazowiecki był gościem debaty w Fundacji Batorego pt. "O naprawie Rzeczpospolitej".

Według byłego premiera, aby naprawić Polskę, potrzebne jest oddzielenie służb specjalnych od polityki, skuteczne egzekwowanie prawa przez wymiar sprawiedliwości oraz zapewnienie przejrzystości udziału państwa w gospodarce.

Mazowiecki opowiedział się za powołaniem Narodowego Paktu ds. Walki z Bezrobociem - trwałej instytucji, która walczyłaby z bezrobociem. Jego zdaniem, aby skutecznie walczyć z bezrobociem należy usunąć bariery dla rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości oraz obniżyć podatki.

W ocenie b. premiera, w Polsce potrzebna jest również zmiana charakteru debaty politycznej oraz konieczność szukania przez polityków kompromisów, nawet w bardzo drażliwych tematach.

Mazowiecki opowiedział się przeciwko hasłom "totalnego zanegowania" oraz "wymiecenia" dorobku III RP. Jego zdaniem, filozofia polityczna oparta na negacji wszystkiego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 15 lat i na przekonaniu, że wszyscy są nieuczciwi, jest "w pewnym stopniu" autorytarna i przypomina filozofię sprawowania władzy w stylu latynoamerykańskim.

Były premier zaapelował do wszystkich polityków, którzy chcą w Polsce "przeprowadzać rewolucje" o przywrócenie w polityce prawdziwego znaczenia słowu moralność.

W ocenie Mazowieckiego, wzorem państwa jest "państwo ograniczone, ale skuteczne", które nie wtrąca się do wszystkich decyzji obywateli, ale sprzyja idei społeczeństwa otwartego. Jak dodał, priorytetami dla takiego państwa powinny być: rozwój, uczciwość i demokracja.

B. premier uważa, że pomysł PO zmniejszenia o połowę liczby posłów, to "postulat demagogiczny", bo - jego zdaniem - oszczędności będą niewielkie, a nie ma pewności, że zmniejszony Sejm będzie lepszy i sprawniejszy. Były premier opowiedział się natomiast za innym pomysłem PO - ograniczenia immunitetu parlamentarnego do spraw stricte sejmowych.

Zdaniem Mazowieckiego, Partia Demokratyczna nie powinna wchodzić w przyszłym Sejmie do układu władzy PO-PiS, a jedynie w pewnych sprawach wspierać ten układ.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)