Maturzysto, indywidualne myślenie zaszkodzi!
Ponad 440 tys. uczniów z całej Polski pisze egzamin dojrzałości z języka polskiego. Tegoroczni maturzyści boją się, że jak się nie wbiją w klucz to po maturze. Mimo ostrej krytyki klucz, czyli schematyczny sposób oceniania, nadal obowiązuje. Indywidualne myślenie tylko zaszkodzi na maturze - czytamy w "Dzienniku".
Nawet szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, prof. Krzysztof Konarzewski przyznał, że egzamin w obecnym kształcie bada przede wszystkim umiejętność samoograniczania się. Na razie więc polska szkoła skupia się przede wszystkim na tym, by przygotować uczniów do używania w teście słów wytrychów. Na przykład przy omawianiu utworu z romantyzmu maturzysta musi użyć słowa "uniesienie". Jeśli tego nie zrobi, nie dostanie punktu.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 21 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne dużo wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów (geografii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w pierwszym tygodniu sesji.
Chętni mogą także - obok egzaminów obowiązkowych - zdawać dodatkowo jeden, dwa lub trzy inne, wybrane przez siebie przedmioty spośród 16 zaproponowanych przez CKE (w grupie tej znalazł się np. język kaszubski).
Do sali egzaminacyjnej nie można przynosić maskotek, telefonów komórkowych, jedzenia ani picia. Wszystkie prace egzaminacyjne trzeba pisać piórem lub długopisem z czarnym tuszem. Abiturienci koniecznie muszą mieć przy sobie dowód osobisty.