PolskaMaturzyści zdawali egzamin z geografii

Maturzyści zdawali egzamin z geografii

**Ponad 140 tys. tegorocznych maturzystów, czyli co trzeci, pisało egzamin z geografii. Przedmiot ten był najczęściej wybieranym przez uczniów. Na następnych miejscach znalazły się: biologia i wiedza o społeczeństwie. Wśród języków obcych największym powodzeniem cieszył się angielski.**

09.05.2006 | aktual.: 10.05.2006 13:15

Jak poinformował p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko, egzamin przebiegał spokojnie.

Zdaniem maturzystów z VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, dużo osób wybrało geografię, gdyż stosunkowo łatwo się do niej przygotować. W porównaniu z historią, łatwiej zdać geografię. Wszyscy mówią, że do arkusza podstawowego z geografii w ogóle nie trzeba się uczyć. A w rozszerzonej części też jest dużo map i tabel, z których w razie czego można wiele wywnioskować - powiedziała maturzystka z "Władysława IV", Emilia.

Jej zdaniem historia, z której matura jest na niektórych kierunkach studiów wymagana do wyboru z geografią, w większym stopniu wymaga od ucznia opanowania materiału pamięciowego. Na egzaminie z geografii, oprócz wiedzy encyklopedycznej, liczy się także umiejętność logicznego myślenia.

Podobnie uważają maturzyści z IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W zeszłym roku poziom wymagań na przykład z geografii i historii nie był równy; geografia była łatwiejsza. Ci, którzy ją wybrali, byli na lepszych pozycjach podczas rekrutacji na studia - powiedziała maturzystka z "Mickiewicza" Kasia. Dodała, że właśnie dlatego wybrała na maturze geografię.

Egzamin z geografii, podobnie jak większość egzaminów z innych przedmiotów, można było zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Do egzamin na poziomie rozszerzonym przystąpiło 44 proc. abiturientów zdających egzamin z tego przedmiotu na poziomie podstawowym.

Piszący egzamin na poziomie podstawowym mieli do rozwiązania 27 zadań. Aby część z nich rozwiązać, musieli posługiwać się mapą Pienin. Maturzyści musieli obliczyć m.in., na jakiej wysokości n.p.m. położone jest lustro wody w Jeziorze Czorsztyńskim oraz długość tamy, podać m.in. walory przyrodnicze i turystyczne, świadczące o atrakcyjności Pienin.

Rozwiązujący zadania mieli także podać: społeczno-ekonomiczne konsekwencje starzenia się ludności Polski, przyczyny występowania konfliktów zbrojnych w Afryce; do podanych opisów podać nazwy krajów basenu Morza Śródziemnego i zaznaczyć je na mapie konturowej.

Arkusz egzaminacyjny jest już dostępny w naszym serwisie maturalnym: www.maturzysta.wp.pl

Sesja maturalna rozpoczęła się 4 maja i potrwa do 31 maja. 426 tys. abiturientów z prawie 6,5 tys. liceów i techników musi zdawać obowiązkowo pisemnie: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy z czternastu).

Maturzyści muszą też zdać dwa obowiązkowe ustne egzaminy - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy te przeprowadzane są w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. W tym roku również ta sesja egzaminacyjna jest w maju - równolegle do egzaminów pisemnych.

Świadectwa maturalne abiturienci otrzymają 11 lipca.

Niezadowoleni z wyniku egzaminu z konkretnego przedmiotu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach maturalnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty. Po tym czasie chcący poprawić wyniki na maturze muszą przystąpić do całego egzaminu.

We wtorek rozpoczęły się także egzaminy dojrzałości przeprowadzane według starych zasad. Zdają je ci, którzy ukończyli 8-klasowe szkoły podstawowe. Pierwszego dnia odbywa się egzamin z języka polskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)