Matury z języków mniejszości narodowych
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych pisali egzamin maturalny z języków narodowych - białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego. Jest on dla nich czwartym obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym, po testach z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i przedmiotu do wyboru.
24.05.2006 | aktual.: 24.05.2006 18:27
Wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego - 250 abiturientów z dwóch liceów z białoruskim językiem nauczania - w Hajnówce i Bielsku Podlaskim.
Drugą co do liczebności grupę stanowią zdający egzamin z języka ukraińskiego; maturę w liceach w Przemyślu, Legnicy, Górowie Iławeckim i Białym Borze pod Koszalinem zdawały 103 osoby.
Matura z języka litewskiego przeprowadzana jest w Liceum Ogólnokształcącym w Puńsku - jedynym liceum w Polsce, gdzie wszystkie przedmioty poza j. polskim wykładane są w języku litewskim. Do egzaminu przystąpiło 39 osób.
Egzaminy można było zdawać na dwóch poziomach - podstawowym i rozszerzonym. Na poziomie podstawowym egzaminu maturzyści rozwiązywali zadania do podanego tekstu literackiego oraz musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch wybranych tematów.
Piszący egzamin z białoruskiego mieli do wyboru tematy odnoszące się do tekstu Uładzimira Karatkiewicza "Ziemia pod białymi skrzydłami" lub wiersz Maksima Bagdanowicza "Pogoń". Zdający egzamin z litewskiego wybierali między tematami dotyczącymi twórczości litewskiego poety o pseudonimie literackim "Maironis" i obrzędowości na pograniczu polsko-litewskim w "Noc świętojańską".
Pierwszy z tematów do wyboru, jakie mieli piszący egzamin z ukraińskiego, nawiązywał do utworów Iwana Franki "Hymn" i "Kameniari", drugi do noweli "Intermezzo" Michajły Kociubińskiego. W Górowie Iławeckim abiturienci najczęściej wybierali pierwszy temat, a w Przemyślu drugi.
W środę egzaminy pisali także abiturienci, którzy zdecydowali się zdawać rzadko wybierane języki: kaszubski, szwedzki, portugalski (w tym roku egzamin przeprowadzany był po raz ostatni ze względu na małą liczbę chętnych), słowacki, łacinę z elementami kultury antycznej i grekę z elementami kultury antycznej.
Do egzaminu z języka kaszubskiego przystąpiło kilkanaście osób w szkołach w Strzepczu, Brusach i Kartuzach (Pomorskie). Matura z kaszubskiego przeprowadzana była dopiero po raz drugi (możliwość zdawania egzaminu z tego języka wprowadzono w ubiegłym roku). Zdający musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów, a także uporać się z testem gramatyczno-leksykalnym, wykazać się umiejętnościami rozumienia tekstu pisanego, a także tłumaczenia fragmentów tekstu.
Matury rozpoczęły się 4 maja, potrwają do 31 maja; zdaje je 426 tys. abiturientów w całym kraju. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy), na ustnym: j. polski i obcy. Wyniki egzaminów maturzyści poznają 11 lipca.