Trwa ładowanie...

Matury 2018. Jakie tematy pojawią się w arkuszach?

Wielkimi krokami zbliża się matura 2018. Najpierw absolwenci liceów i techników przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Jakie lektury i tematy mogą pojawić się w piątek?

Matury 2018. Jakie tematy pojawią się w arkuszach?Źródło: Agencja Gazeta, fot: Łukasz Cynalewski
d1o0dd5
d1o0dd5

Matura 2018 z języka polskiego to jeden z czterech obowiązkowych egzaminów pisemnych. Aby otrzymać świadectwo maturalne należy zyskać co najmniej 30% punktów. Chętni abiturienci mogą wybrać także język polski na poziomie rozszerzonym jako przedmiot dodatkowy.

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się 4 maja w piątek o godzinie 9:00. Egzamin na poziomie rozszerzonym odbędzie się jeszcze tego samego dnia o godzinie 14:00.

Matura 2018 z języka polskiego. Arkusze

W arkuszu matury z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawi się około 20 pytań. Część z nich będzie testowa, pozostałe będą wymagać od ucznia krótkiej odpowiedzi pisemnej.

d1o0dd5

To jednak nie wszystko. Maturzyści zmierzą się z najważniejszą częścią egzaminu z języka polskiego. Absolwenci szkół wyższych będą musieli napisać dłuższe wypracowanie w oparciu o przeczytane wcześniej lektury oraz fragmenty tekstu dołączonego do arkusza. Maturzysta będzie musiał wybrać jeden z tematów podanych w arkuszu egzaminacyjnym. W tej części matury z języka polskiego na podstawie podstawowym można uzyskać aż 50 punktów.

Tematy i lektury matury z języka polskiego

Maturzyści i poloniści licytują się, jakie lektury mogą pojawić się podczas tegorocznego egzaminu. Do 4 maja tematy będą owiane tajemnicą. Jednak wśród najczęściej wymienianych "pewniaków maturalnych" należą m.in. pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego, "Pan Tadeusz" oraz "Dziady" Adama Mickiewicza, czy "Lalka" Bolesława Prusa.

Jeśli chodzi o twórczość zagranicznych autorów, na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym może pojawić się pytanie o znajomość "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego, czy też "Dżumy" Alberta Camusa.

Zobacz także: "Lewandowski jak Boniek". Kręcina ocenia reprezentację

Jaki był temat ubiegłorocznej matury z języka polskiego?

Warto przypomnieć, że rok temu wśród tematów do wyboru na poziomie podstawowym pojawiły się m.in. "Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz analiza wiersza "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o0dd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o0dd5
Więcej tematów