Maturalny stres od 18 kwietnia do 31 maja
Od poniedziałku 320 tys. uczniów przystąpi do egzaminu maturalnego. W tym roku egzamin potrwa sześć tygodni. Uczniowie obowiązkowo będą zdawali dwa egzaminy ustne i trzy pisemne.
Po raz pierwszy we wszystkich liceach uczniowie będą zdawali obowiązkowo nową maturę. Najpierw czeka ich egzamin ustny z języka polskiego i obcego. Podobnie jak w przypadku starej matury, przygotują go i przeprowadzą nauczyciele ze szkoły. Egzaminy ustne będą odbywały się od 18 do 29 kwietnia.
Na egzaminie pisemnym uczniowie zdają obowiązkowo język polski, obcy i wybrany przedmiot lub przedmioty (maksymalnie trzy). Egzamin będzie przygotowany, przeprowadzony i sprawdzony przez zewnętrznych egzaminatorów z 8 okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Egzamin pisemny z języka polskiego odbędzie się 5 maja, z matematyki 9 maja. Na 10 maja zaplanowano egzamin z wiedzy o tańcu, na 11 z informatyki, 12 z historii, 13 z biologii, 16 z geografii, 18 z fizyki, 19 z wiedzy o społeczeństwie, 20 z chemii, 23 z historii sztuki, 30 z historii muzyki.
Terminy egzaminów z języków obcych ustalono na: języki mniejszości narodowych - kaszubski, słowacki, hiszpański (4 maja); angielski (6); łacina (10); greka, szwedzki, portugalski (11); niemiecki (17); francuski (24); rosyjski (25); włoski (31).
Osoby, które z przyczyn losowych nie będą mogły stawić się na egzaminy maturalne w terminach podanych przez CKE, będą mogły przystąpić do matury jeszcze w wiosennej sesji egzaminacyjnej. Rzecznik ministerstwa edukacji zapowiedział, że szczegółowe ustalenia w sprawie dodatkowego terminu matur zostaną podane w najbliższych dniach.
Wyniki egzaminu ustnego uczniowie poznają w dniu jego zdawania, na pisemne trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Do 30 czerwca uczniowie otrzymają świadectwa dojrzałości.
Harmonogram matur opublikowany jest na internetowych stronach CKE: www.cke.edu.pl