PolskaMatura w szkole baletowej: bez tańca i baletek

Matura w szkole baletowej: bez tańca i baletek

Rozpoznać tancerkę na podstawie zdjęcia jej
stopy i porównać fragmenty baletów na podstawie filmu - nad takimi
pytaniami głowili się maturzyści zdający we wtorek po raz pierwszy
wiedzę o tańcu. Choć na egzaminie nie trzeba było tańczyć, test
sprawił uczennicom szkoły baletowej niemało trudności.

10.05.2005 | aktual.: 10.05.2005 14:35

W Polsce maturę z wiedzy o tańcu zdawało blisko 100 osób. W warszawskiej Państwowej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza przedmiot zdawało 11 uczennic. Po egzaminie przyznawały, że nie było im łatwo.

Żeby zdać ten egzamin, trzeba wiedzieć o tańcu wszystko: znać jego historię od dziejów pierwotnych do współczesności, dzieła baletowe, taniec klasyczny, ludowy i współczesny - wyliczała Dorota Mentrak, która po egzaminie chce studiować pedagogikę tańca na Akademii Muzycznej.

Jedno z zadań maturalnych polegało na tym, by rozpoznać tancerkę na podstawie zdjęcia jej stopy. To łatwe - wystarczy spojrzeć, jakie tancerka nosi obuwie. Czy ma puenty (usztywnione baletki), czy np. ma bosą stopę jak w tańcu współczesnym - tłumaczyła. Na jednym ze zdjęć rozpoznałam po "jazzówkach", czyli obuwiu do tańca jazzowego - stopy Freda Astaire'a - powiedziała.

Jej koleżanka ze szkoły najbardziej obawiała się innego zadania: analizy różnych baletów na podstawie filmu. Trzeba porównać wszystkie elementy baletowe: kostiumy, ruch, scenografię - powiedziała Magda Rymar, która chce zostać zawodową tancerką.

Jak zauważył dyrektor Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza, Jan Karnyski, w tym roku do matury nie przystąpił żaden chłopak. Gatunek męski w szkołach baletowych jest na wymarciu - śmieje się dyrektor. Jak mówi, wynika to z tego, że zespoły baletowe w Polsce zatrudniają z roku na rok mniej osób, a dla tancerzy zawsze było mniej pracy niż dla tancerek.

Karnyski wyjaśnił, że umiejętności taneczne uczennic są sprawdzane przed maturą na egzaminie dyplomowym. Wtedy uczennice prezentują taniec klasyczny, współczesny i biorą udział w koncercie dyplomowym na małej scenie Teatru Wielkiego - dodał.

Maturzyści, którzy zdają wiedzę o tańcu jako jeden z trzech przedmiotów obowiązkowych (obok języka polskiego i obcego), mogą przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Uczniowie, którzy wybrali ten przedmiot jako dodatkowy, muszą napisać test na poziomie rozszerzonym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)