Matura
(PAP)
Międzynarodowa matura - tzw. International Baccalaureate (IB) rozpoczęła się w piątek rano.
W Polsce można ją zdawać w 5 szkołach publicznych (XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, V LO im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu i II LO w Poznaniu) oraz w 4 niepublicznych (I Prywatne LO w Poznaniu, Prywatne LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, Szkoła Amerykańska w Warszawie i Szkoła Brytyjska w Warszawie).
Sesja maturalna potrwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie będą zdawać egzaminy z sześciu przedmiotów. Obowiązkowy jest język ojczysty, obcy i matematyka. Oprócz tego, egzamin z "nauk społecznych" (do wyboru: geografia, historia, filozofia lub psychologia), "nauk przyrodniczych" (biologia, chemia lub fizyka) oraz przedmiotu wybranego przez ucznia spośród wszystkich oferowanych w szkole.
Materiały na egzamin maturalny zostały przesłane do Polski z Wielkiej Brytanii. Podczas matury w sali egzaminacyjnej nie może przebywać nauczyciel przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin, między ławkami musi być półtora metra odstępu, a testy wypełniane ołówkami jednakowej grubości. Po zakończeniu egzaminu prace są kodowane i wysłane pocztą kurierską do egzaminatorów w różnych państwach na całym świecie.
W Polsce świadectwo międzynarodowej matury zwalnia z egzaminów wstępnych tylko przez część uczelni. Dlatego co roku grupa uczniów decydują się na zdawanie podwójnej matury - międzynarodowej i polskiej.
Najlepsi międzynarodowi maturzyści przyjmowani są bez egzaminów na czołowe uczelnie świata. Niektórzy dostają zagraniczne stypendia.