Qaqwqwrqw

Matura 2018. Publikujemy arkusze z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym

Tegoroczni maturzyści musieli zmierzyć się m.in. z "Lalką" Bolesława Prusa bądź wierszem Ernesta Brylla. Wybór tematów przez CKE jak zwykle wzbudził duże emocje wśród przystępujących do egzaminu. Publikujemy arkusze z poziomu podstawowego i rozszerzonego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tematy matury 2018 spotkały się z mieszanym przyjęciem zdających
Tematy matury 2018 spotkały się z mieszanym przyjęciem zdających (PAP)
Qaqwqwrqw

Pierwszy z tematów wypracowań na poziomie podstawowym brzmiał "Tęsknota - siła niszcząca czy budująca życie człowieka? Odpowiedz na podstawie fragmentu "Lalki".

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała również coś dla absolwentów, którzy wolą poezję od prozy. Drugim z tematów była analiza wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

Na stronie CKE opublikowano arkusz matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Kliknij, by go zobaczyć.

Qaqwqwrqw

Wejdź tutaj, by zobaczyć arkusz z poziomu rozszerzonego.

Oprócz tego, w części zamkniętej maturzyści musieli również powiązać epilog z Pana Tadeusza z fragmentem wiersza "Chleb” Tadeusza Różewicza.

Zobacz także: Chińscy geologowie odkrywają kulisy porozumienia koreańskiego

Qaqwqwrqw

Wśród zadań maturalnych znalazło się też streszczenie tekstu źródłowego pt. "Profesja stulecia”. Uczniowie musieli przekształcić wypowiedź w stylu potocznym na styl urzędowy.

Pojawiły się również pytania z zakresu gramatyki. Trzeba było m.in. zdecydować, czy zdanie w tekście ma funkcję impresywną czy ekspresywną. Należało również wypisać dwa przykłady etykiety językowej.

Maturzyści byli raczej zadowoleni, zwłaszcza z faktu, że wśród tematów pojawiła się "Lalka", która w minionych latach już kilka razy pojawiała się wśród maturalnych lektur.

Qaqwqwrqw

Niektórzy mieli większe problemy niż nietrafiony temat...

Byli też tacy, dla których matura wcale nie była dziś priorytetem.

Qaqwqwrqw

Pisałeś maturę? Napisz do nas na dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw