Trwa ładowanie...

Matura 2018. Publikujemy arkusze z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym

Tegoroczni maturzyści musieli zmierzyć się m.in. z "Lalką" Bolesława Prusa bądź wierszem Ernesta Brylla. Wybór tematów przez CKE jak zwykle wzbudził duże emocje wśród przystępujących do egzaminu. Publikujemy arkusze z poziomu podstawowego i rozszerzonego.

Matura 2018. Publikujemy arkusze z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonymŹródło: PAP
de1pit9
de1pit9

Pierwszy z tematów wypracowań na poziomie podstawowym brzmiał "Tęsknota - siła niszcząca czy budująca życie człowieka? Odpowiedz na podstawie fragmentu "Lalki".

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała również coś dla absolwentów, którzy wolą poezję od prozy. Drugim z tematów była analiza wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

de1pit9

Oprócz tego, w części zamkniętej maturzyści musieli również powiązać epilog z Pana Tadeusza z fragmentem wiersza "Chleb” Tadeusza Różewicza.

Zobacz także: Chińscy geologowie odkrywają kulisy porozumienia koreańskiego

Wśród zadań maturalnych znalazło się też streszczenie tekstu źródłowego pt. "Profesja stulecia”. Uczniowie musieli przekształcić wypowiedź w stylu potocznym na styl urzędowy.

Pojawiły się również pytania z zakresu gramatyki. Trzeba było m.in. zdecydować, czy zdanie w tekście ma funkcję impresywną czy ekspresywną. Należało również wypisać dwa przykłady etykiety językowej.

de1pit9

Maturzyści byli raczej zadowoleni, zwłaszcza z faktu, że wśród tematów pojawiła się "Lalka", która w minionych latach już kilka razy pojawiała się wśród maturalnych lektur.

Niektórzy mieli większe problemy niż nietrafiony temat...

Byli też tacy, dla których matura wcale nie była dziś priorytetem.

Pisałeś maturę? Napisz do nas na dziejesie.wp.pl

de1pit9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de1pit9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj