Trwa ładowanie...
d2x7qyg

Matura 2016. Około 2 tys. uczniów będzie ponownie pisać egzamin z informatyki

• Około 2 tys. maturzystów będzie ponownie w czerwcu pisać egzamin z informatyki • Dyrektor CKE Marcin Smolik: w jednym z zadań brakowało danych • Egzamin maturalny z informatyki przeprowadzono 17 maja
Share
Matura 2016. Około 2 tys. uczniów będzie ponownie pisać egzamin z informatyki
Źródło: Fotolia, Fot: psphotography
d2x7qyg

Około 2 tys. maturzystów będzie ponownie w czerwcu pisać egzamin z informatyki - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Taką możliwość CKE zaproponowała abiturientom po tym, gdy okazało się, że w jednym z zadań brakowało danych.

Egzamin maturalny z informatyki przeprowadzono 17 maja. Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli zdających egzamin w nowej formule, chęć zdawania tego przedmiotu zadeklarowało 6,7 tys. osób. I to właśnie w ich arkuszu egzaminacyjnym, czyli na poziomie rozszerzonym, w jednym z zadań rozwiązywanych z wykorzystaniem komputera brakowało danych w załączonym pliku. Chodzi o zadanie, za którego rozwiązanie można było uzyskać 4 punkty.

W związku z tym dyrektor CKE wydał specjalny komunikat, w którym za zaistniałą sytuację - w imieniu własnym oraz twórców i recenzentów arkusza - przeprosił wszystkich zdających, nauczycieli i dyrektorów szkół. Przedstawił im też dwa rozwiązania zaistniałego problemu.

d2x7qyg

Pierwsze z nich dotyczy oceniania wadliwego zadania. Zgodnie z propozycją dyrektora CKE, rozwiązania zdających będą traktowane jako poprawne, jeżeli poprawne są wyniki dla pierwszych 700 wierszy, czyli dla danych całkowicie zgodnych ze specyfikacją określoną w poleceniu do zadania lub do oceny został przedstawiony program, który po uruchomieniu dla poprawnych danych daje poprawne wyniki.

Smolik: maturzyści pisać będę go w swoich macierzystych szkołach

Druga propozycja to ponowne napisanie egzaminu w dodatkowej sesji maturalnej, czyli 13 czerwca. Do 24 maja maturzyści mieli czas na podjęcie decyzji, które rozwiązanie wybierają. Jeśli zdecydowali się na ponowne napisanie egzaminu musieli do tego czasu w swojej macierzystej szkole złożyć stosowną deklarację.

Jak poinformował Smolik na powtórzenie egzaminu w całym kraju zdecydowało się około 2 tys. maturzystów. - Ze względu na to, że jest to egzamin z wykorzystaniem komputera maturzyści pisać będę go w swoich macierzystych szkołach. Tylko w przypadku, gdy w szkołach ponownie egzamin pisać będą pojedyncze osoby możliwe jest grupowanie ich po kilka osób w miejscach wyznaczonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne - zaznaczył Smolik.

Maturzyści, którzy zdecydowali się ponownie przystąpić do egzaminu z informatyki będą rozwiązywali tylko jego drugą część, czyli zadania z wykorzystaniem komputera. W przypadku części pierwszej wzięty pod uwagę ich wynik uzyskany w egzaminie majowym.

d2x7qyg

Podziel się opinią

Share
d2x7qyg
d2x7qyg
Więcej tematów