Matura 2014: zakończył się egzamin z matematyki - zobacz arkusze i propozycje odpowiedzi
Maturzyści, którzy pisali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się znajomością pojęcia funkcji oraz ich własności, umiejętnością rozwiązywania równań oraz znajomością własności figur geometrycznych. Arkusz maturalny z matematyki na poziomie podstawowym - pobierz plik. Propozycje rozwiązań z matematyki - pobierz plik.
Matematyczka dla WP.PL: uczniowie wychodzili przerażeni
Arkusz rozwiązywany przez maturzystów - który opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna - zawierał 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi oraz 9 zadań otwartych, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi oraz poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.
Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych oraz z kalkulatora prostego.
Maturzyści musieli wykazać się znajomością pojęcia funkcji, umiejętnością korzystania z własności funkcji, np. należało z wykresu odczytać potrzebne informacje i na ich podstawie zapisać wzór funkcji kwadratowej. W jednym z zadań należało podać wzór funkcji liniowej, mając dane dwa punkty, przez które przechodzi jej wykres.
W zestawie były też zadania dotyczące ciągów. Sprawdzane były również umiejętności wykonywania działań na liczbach wymiernych i niewymiernych, obliczenia procentowe, znajomość pojęcia logarytmu.
Część zadań dotyczyła figur geometrycznych i ich własności. W jednym z zadań należało podać skalę podobieństwa trójkątów znając ich pola. W innym obliczyć wysokość trapezu, a w kolejnym znaleźć miarę kąta środkowego.
Na egzaminie były też zadania dotyczące brył, kombinatoryki, prawdopodobieństwa oraz zadanie tekstowe dotyczące prędkości.
"Była zaskoczenie. Egzamin trudny"
Maturzyści z Liceum im. Oswalda Balzera w Zakopanem twierdzą, że egzamin z matematyki nie był trudny. - Mieliśmy do rozwiązania pięć zadań otwartych. Trzy z nich były raczej łatwe, nie miałam z nimi problemu. Dwa były bardziej wymagające. Myślę, że wszystkie zadania dobrze zrobiłam - powiedziała Karolina. Zaznaczyła, że z zadaniami zamkniętymi też nie było większego problemu". Zdaniem abiturientów z zakopiańskiego liceum, matura z języka polskiego była trudniejsza, niż wtorkowy egzamin z matematyki.
Jako trudną maturę z matematyki uznały abiturientki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). - Zaskoczyła mnie poziomem trudności. Dla mnie była trudna - powiedziała Iga. Według niej, zadania zamknięte wymagały sporej ilości obliczeń, niewiele z nich dało się przeprowadzić w pamięci. Natomiast zadania otwarte były co prawda łatwiejsze, ale znacznie różnił się od ubiegłorocznych.
Według jej koleżanki z klasy Magdy, matura z matematyki była na średnim poziomie trudności. - Była podobna do próbnego egzaminu ze stycznia, aczkolwiek pojawiło się sporo zadań, których uczniowie mogli się nie spodziewać, np. dotyczących funkcji kwadratowej - powiedziała.
Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane były zadania otwarte.
W środę zaplanowano egzamin z języka nowożytnego. Najwięcej maturzystów, bo 87 procent wybrało język angielski. Oprócz przedmiotów obowiązkowych, maturzyści mogą też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Najpopularniejsza w tym roku była geografia, a dalej biologia i wiedza o społeczeństwie. Oprócz egzaminów pisemnych, uczniowie muszą też zaliczyć egzaminy ustne. Dotyczy to języka polskiego, a także języka obcego nowożytnego.
Wyniki egzaminów maturalnych będą znane 27 czerwca.
Propozycje odpowiedzi zadań maturalnych z matematyki dla WP.PL przygotowały nauczycielki matematyki ze szkół ponadgimnazjalnych oraz członkinie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.