Matki rodzą pijane dzieci
Lekarze walczą o życie zatrutego alkoholem dziecka. Co miesiąc rodzi się u nas dwoje takich maluchów. Aż promil alkoholu we krwi miał noworodek, którego we wtorek rano w Trzebnicy urodziła pijana matka. Dziewczynka natychmiast trafiła do szpitala przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu. W inkubatorze walczy o życie.
06.06.2008 | aktual.: 06.06.2008 08:34
Jeśli przeżyje, będzie na pewno przez całe życie niepełnosprawna umysłowo - mówi dr Krystyna Kańska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Na razie nie wiadomo, czy matka, 25-letnia mieszkanka gminy Żmigród, piła nałogowo w okresie całej ciąży. To się dopiero okaże po zachowaniu dziecka. Jeżeli będzie nadpobudliwe, to jest pewne, że ma płodowy zespół alkoholowy (FAS). Kobieta nie robiła żadnych badań lekarskich w tym czasie - tłumaczy dr Marek Michalski, ordynator oddziału patologii noworodka w szpitalu im. Korczaka.
O tym, że 1,2 promila alkoholu w organizmie kobiety nie było przypadkiem, świadczyć może waga dziecka. Dziecko ważyło tylko 1800 gramów - mówi Wojciech Wybraniec z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji we Wrocławiu. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tej sprawy. Jeżeli okaże się, że kobieta swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stworzyła bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia noworodka, może grozić jej nawet do 5 lat więzienia. Lekarze nie mają żadnych wątpliwości, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, który w okresie ciąży może wypić kobieta. Okazuje się, że wystarczy upić się tylko raz, a uszkodzenie centralnego układu nerwowego dziecka będzie nieodwracalne. Pijane ciężarne matki to nie jest rzadkość - przekonuje Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W Polsce co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe, spowodowane spożywaniem alkoholu w ciąży przez matkę.
Z przeprowadzonych trzy lata temu badań PARPA wynika, że co trzecia kobieta w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) podczas ciąży piła alkohol. Okazuje się, że najczęściej spożywały go kobiety z wykształceniem średnim, najrzadziej z wykształceniem podstawowym. Najwięcej pijących w czasie ciąży kobiet mieszka w małych i średnich miastach, najmniej w dużych aglomeracjach i na wsiach. Ile jest takich przypadków na Dolnym Śląsku? Tego nie policzono. Ale ze statystyki wynika, że na Dolnym Śląsku w ciągu miesiąca przychodzi na świat dwoje uzależnionych od alkoholu dzieci. Nie wszystkie przypadki są diagnozowane od razu. Matki niechętnie przyznają się, że piły w okresie ciąży i że to z ich winy dziecko ma niską wagę, zespół ADHD, opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i słyszeniem.
Szczególnie niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach po zapłodnieniu, a więc wtedy, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Ponieważ alkohol dostaje się do jej krwioobiegu, to przez łożysko dociera też i do płodu. Zawartość alkoholu we krwi płodu będzie wtedy prawie identyczna, jak zawartość alkoholu we krwi ciężarnej kobiety. Tak prawdopodobnie było w przypadku matki z gminy Żmigród, u której stwierdzono 1,2 promila. Groźne dla nienarodzonych jeszcze dzieci jest też palenie przez matkę papierosów - wskazuje dr Małgorzata Czyżewska, konsultant wojewódzki ds. neonatologii. Tu statystyki też są zatrważające. Na 12 niemowlaków, 4 jest dziećmi nałogowych palaczek. To oznacza, że w przyszłości będą wolniej rosnąć i częściej chorować.
Magdalena Kozioł