Trwa ładowanie...
d39dtbv
czechy
16-03-2004 18:30

Materiały wybuchowe przyjechały do Czech ze Szwecji

Szczegółową kontrolę handlu materiałami wybuchowymi zapowiedział czeski minister spraw wewnętrznych Stanislav Gross. To reakcja na informację dziennika "Hospodarzske Noviny", który ujawnił, że 328 ton nieoznaczonego plastykowego materiału
wybuchowego, nielegalnie wwiezionego do Czech, ma pochodzić z
nadwyżek szwedzkiej armii.

d39dtbv
d39dtbv

W wypowiedzi dla dziennika "Lidove Noviny" Gross zapowiedział, że śledztwo w tej sprawie nie może mieć jedynie charakteru pracy policyjnej, ale - w kontekście zamachów bombowych w Madrycie 11 marca - musi także uwzględnić zagrożenie terrorystyczne.

Dziennik ujawnił, że kilka tygodni temu przez kilka krajów europejskich przejechały, bez jakiejkolwiek ochrony i bez kontroli ciężarówki załadowane po brzegi nieoznaczonymi, a więc idealnie nadającymi się np. dla terrorystów, materiałami wybuchowymi. Czeskiej firmie "Explosive" 328 ton tych materiałów sprzedała skandynawska firma "Nammo", w której 455 udziałów ma norweski rząd.

Plastykowe materiały wybuchowe, o sile większej niż słynny czeski semtex, firmie "Nammo" sprzedała do utylizacji szwedzka armia. "Nammo" zamiast wykonać zlecenie, odsprzedała materiały wybuchowe firmie "Explosive", która - jak wynika ze wstępnych informacji - planowała oznaczenie materiałów wybuchowych i zaoferowanie ich np. zakładom wydobywczym, kopalniom, firmom zajmującym się wyburzeniami itp.

Z informacji praskich mediów wynika, że siła wybuchu przewiezionych do Czech materiałów wybuchowych jest tak wielka, że starczyłaby do zniszczenia centrum Brna, drugiego co do wielkości miasta Czech.

d39dtbv

Czeska policja nie wie jeszcze, dokąd miały trafić przywiezione ze Szwecji materiały wybuchowe. "Mogły je kupić jakieś kopalnie, ale równie dobrze mogły trafić one do magazynów np. palestyńskich organizacji terrorystycznych" - powiedział Gross.

Do oznakowania plastykowych materiałów wybuchowych specjalnymi substancjami chemicznymi zobowiązuje układ zawarty w Montrealu. Czechy podpisały go w roku 1991, przyłączając się do międzynarodowej walki z terroryzmem. Układ wszedł w życie w roku 1998.

d39dtbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39dtbv
Więcej tematów