Trwa ładowanie...
d1t70v0
02-05-2007 09:50

Matematyka obowiązkiem każdego maturzysty

Od 2010 r. każdy maturzysta będzie musiał zdać egzamin z matematyki, żeby otrzymać świadectwo dojrzałości; od przyszłego roku szkolnego nie będzie można oblać żadnego z obowiązkowych egzaminów - takie zapisy znalazły się w nowym rozporządzeniu dotyczącym matur podpisanym przez wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha.

d1t70v0
d1t70v0

Informacja o podpisaniu przez ministra rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów ukazała się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W miejsce obowiązującej jeszcze w tym roku tzw. amnestii maturalnej, od przyszłego roku szkolnego dla tych, którzy nie zdali jednego egzaminu, będzie wprowadzony egzamin poprawkowy. Będzie on przeprowadzany w sierpniu lub wrześniu - w terminie ustalanym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zmiana ta jest spowodowana orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że część wprowadzonych ubiegłoroczną nowelizacją przepisów dotyczących egzaminów dojrzałości - w tym "amnestia" - są niezgodne z ustawą o systemie oświaty i z konstytucją.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, pisemny egzamin maturalny z matematyki będzie obowiązkowy dla wszystkich zdających, począwszy od roku szkolnego 2009-2010, a nie od roku 2008-2009 - jak było w ubiegłorocznej nowelizacji.

d1t70v0

Przesunięcie o rok wprowadzenia tego egzaminu wynika z tego, że uczniowie techników - podobnie jak uczniowie liceów - powinni być poinformowani o wprowadzeniu obowiązkowego egzaminu z kolejnego przedmiotu już w pierwszej klasie. Tymczasem wprowadzone w ubiegłym roku zmiany przepisów obejmowały nie tylko uczniów pierwszych klas techników, lecz także uczniów drugich klas tych szkół.

Przesunięto także do 7 lutego (z 20 grudnia) termin składania przez maturzystów tzw. deklaracji ostatecznych o tym, z jakich przedmiotów chcą oni zdawać egzaminy i na jakim poziomie.

W nowym rozporządzeniu znalazła się również lista języków obcych nowożytnych, z których będzie przeprowadzana, począwszy od roku szkolnego 2008-2009, trzecia część egzaminu gimnazjalnego (obok dwóch dotychczasowych: z wiedzy humanistycznej i z wiedzy matematyczno-przyrodniczej). Na liście znalazły się: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Są to najpopularniejsze języki - najczęściej nauczane w szkołach i wybierane przez uczniów.

W nowym rozporządzeniu nie znalazł się zapis, że ocena z religii nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwach szkolnych. Jak w ubiegłym tygodniu poinformował Giertych, "sprawę tę zostawił do dalszych rozważań".

d1t70v0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t70v0
Więcej tematów