Masz Dobrą Wiadomość!
(inf.własna)
W niedzielę, 8 września będziemy już po raz drugi obchodzić Dzień Dobrej Wiadomości - imprezę, której pomysłodawcą jest Fundacja Salon 101. Już rok temu w propagowanie idei zaangażowała się Wirtualna Polska.
Rozpoczął się proces, w czasie którego wyłaniać będziemy z otaczającego nas chaosu fakty, wydarzenia, sytuacje, przeżycia, którymi najchętniej obdarzylibyśmy bliską osobę, których sami pragniemy doświadczyć - napisano w proklamacji Dnia Dobrej Wiadomości.
Jednak organizatorzy projektu podkreślają, że propagowana przez nich idea nie jest ani nową propagandą sukcesu, ani próbą przekłamania rzeczywistości. Dobra Wiadomość ma kreować postawy, które przeciwstawiają się złym skłonnościom: brutalności, ksenofobii, szowinizmowi, przesądom, uprzedzeniom, nietolerancji.
Salon 101 chciałby, aby Dzień Dobrej Wiadomości dawał odpoczynek od wizualnego karnawału okrucieństwa w mediach. Dlatego nakłania nadawców do przełamania negatywnego i agresywnego obrazu rzeczywistości i tworzenia nowego języka do opisywania dramatycznych i trudnych faktów, który pozwoli na odejście od sensacyjnej formy przekazu.
W przyszłą niedzielę, w warszawskim klubie Lapidarium odbędzie się spotkanie Kapituły Dnia Dobrej Wiadomości, Posłańców Dobrej Wiadomości, osobistości życia publicznego, przedstawicieli mediów. Podjęta zostanie debata o sposobie prezentacji wiadomości bez przemocy. Zostaną też ogłoszone wyniki plebiscytu na Posłańca Dobrej Wiadomości. Dotychczas tytuł ten - przyznawany przez Kapitułę - otrzymali m.in. Paulo Coelho, Wojciech Waglewski, Maciej Orłoś, Anna Maruszeczko, Krzysztof Daukszewicz, Rafał Olbiński, Edward Edi Pyrek, Józef Szajna.
Aktywny udział w promowaniu Dobrej Wiadomości mogą wziąć nie tylko przedstawiciele mediów, ale wszyscy ludzie, którym bliska jest ta idea. Wystarczy na adres e-mailowy organizatora (* salon.101@ wp.pl*) wysłać swoje przesłanie, ideę, opis zjawiska, przykład faktów, osób, które budują pozytywny obraz rzeczywistości.(ck)
Więcej: Dzień Dobrej Wiadomości