PolskaMaska pośmiertna Fryderyka Chopina w Muzeum Czartoryskich

Maska pośmiertna Fryderyka Chopina w Muzeum Czartoryskich

22.09.2003 19:05, aktual.: 22.09.2003 19:43

Maska pośmiertna Fryderyka Chopina trafiła do zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Eksponat jest darem Ministerstwa Kultury Republiki Francuskiej.

Maska jest kopią naturalistycznej pośmiertnej maski Chopina, jaką wykonał Jean Baptiste Clesinger tuż po śmierci kompozytora w 1849 roku, i która do lat 50. znajdowała się w rodzinie Adama Mickiewicza.

Włączono ją do zbiorów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, ale jako depozyt zasili stałą galerię w Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie zgodnie z wolą ofiarodawców prezentowana będzie razem z innymi pamiątkami po wielkim kompozytorze.

"To cenny nabytek dla naszego muzeum, ponieważ jest to pierwsza kopia z prymarnej maski Chopina, sporządzonej tuż po śmierci" - powiedziała kierownik Muzeum Książąt Czartoryskich, Jolanta Lenkiewicz.

W zbiorach muzeum znajduje się już inna maska pośmiertna kompozytora, również sporządzona z odlewu Clesingera, ale wyidealizowana. "Obie maski będą prezentowane publiczności, ta wyidealizowana i ta z łoża boleści. Różnica jest ogromna. Romantyzm dopuszczał cierpienia duszy, ale wykluczał cierpienia ciała. Ukazanie Chopina w tej masce jest przywróceniem geniuszowi ludzkiego wymiaru" - dodała Jolanta Lenkiewicz.

W uroczystości przekazania maski uczestniczyli: wiceminister kultury Rafał Skąpski, konsul francuski Michel Reiner oraz dyrektor Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina Grzegorz Michalski.

Oficjalnie laserową kopię maski przekazał w połowie kwietnia w Warszawie ministrowi kultury Waldemarowi Dąbrowskiemu szef resortu kultury Francji Jean-Jacques Aillagon.

Do tej pory w Polsce znajdowały się trzy odlewy pośmiertnej maski Fryderyka Chopina, którą wykonał 1849 roku Maurice Clesinger: w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Towarzystwie Chopinowskim w Warszawie. (kjk)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także