Martyna Wojciechowska odebrała prestiżową nagrodę
Podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska, autorka książki "Kobieta na krańcu świata 2", odebrała w Puszczykowie (woj. wielkopolskie) nagrodę Bursztynowego Motyla. To wyróżnienie przyznawane za najlepsze polskie książki podróżnicze.
Bursztynowego Motyla przyznano po raz szesnasty. Wręczenie miało miejsce w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
- Dla polskich podróżników jest to najwyższe i najważniejsze wyróżnienie jeśli chodzi o literaturę podróżniczą. Mam świadomość, że dołączam do bardzo zacnego grona. Szalenie się cieszę, że moja książka została nagrodzona. Moje podróże są w dużej części dla ludzi, którzy z różnych przyczyn nie mogą wyjechać. To dla mnie ważne, że mogę im choć trochę przybliżyć ten świat - powiedziała Wojciechowska.
Jak zastrzegła, trudno jest porównywać współczesnego podróżnika z podróżnikami sprzed lat, takimi jak patron puszczykowskiego muzeum Arkady Fiedler czy Kazimierz Nowak - podróżnik, który w latach 30. XX wieku przebył samotnie z północy na południe i z powrotem - pieszo, rowerem, konno - cały kontynent afrykański.
- W żaden sposób nie można nas porównać, co stwierdzam z przykrością. To, czego się podejmowali Nowak czy Fiedler, zasługuje na najwyższy podziw. Oni naprawdę jechali w nieznane, gdzie nie wiadomo było, czego się spodziewać. Dzisiejsze podróżowanie ma inny smak - stwierdziła.
Jak powiedział członek jury, Arkady Radosław Fiedler, kapituła nagrody uznała, że książka Wojciechowskiej jest pisana żywym językiem, opisuje ciekawe tło kulturowe, obyczajowe, zawiera bardzo dramatyczne opisy kobiet z odległych miejsc świata.
Martyna Wojciechowska przyznała, że w połowie czerwca ukaże się pierwszą część jej trylogii "Zapiski (Pod)różne" - zapiski wspomnienia, listy do przyjaciół pisane w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Przygotowywana jest też "Kobieta na krańcu świata 3".
Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska.
Idea organizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodziła się podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.
Martyna Wojciechowska jest dziennikarką, podróżniczką. Jest redaktorką naczelną polskiej edycji magazynów "National Geographic", "National Geographic Traveler" oraz "Kaleidoscope". Jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Dakar. Zdobywczyni Korony Ziemi, czyli siedmiu najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.
Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. Prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Arkadego Fiedlera.