PolskaMartin Pollack otrzymał nagrodę literacką Angelus

Martin Pollack otrzymał nagrodę literacką Angelus

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus otrzymał Austriak Martin Pollack za książkę "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu". Gala wręczenia nagrody odbyła się wieczorem we Wrocławiu.

Martin Pollack otrzymał nagrodę literacką Angelus
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Hawałej

Werdykt ogłosiła przewodniczącą jury nagrody Natalia Gorbaniewska, natomiast statuetkę wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Odbierając nagrodę Pollack dziękował, mówiąc po polsku. Chcę powiedzieć, że jestem wzruszony. Państwo sami wiecie jak trudno było napisać tę książkę. Ale dla mnie to jest wielki zaszczyt, że dostałem tę nagrodę właśnie w Polsce - powiedział laureat Angelusa.

Nagrodzona książka powstała w 2004 r. Punktem wyjścia opowieści jest zdarzenie z 1947 r. U wejścia do bunkra na granicy austriacko-włoskiej znaleziono zwłoki mężczyzny. Śledztwo pozwala ustalić jego prawdziwą tożsamość, a odnalezionym okazuje się być dr Gerhard Bast - sturmbannfŘhrer SS, członek gestapo, zbrodniarz wojenny, poszukiwany listem gończym przez policję. Jest to ojciec Martina Pollacka.

Do nagrody nominowani byli także: Ołeksandr Irwanec za "Riwne/Rowno" (Ukraina), Ismail Kadare - za "Pałac snów" (Albania), Imre Kertesz - za "Dziennik galernika" (Węgry), Dubravka Ugresić - za "Ministerstwo Bólu" - (Chorwacja) oraz dwóch polskich autorów: Hanna Krall - za "Król kier znowu na wylocie" i Mariusz Szczygieł - za "Gottland".

Podczas gali wręczenia nagrody zaprezentowane zostały fragmenty wszystkich nominowanych utworów. Fragment książki Pollacka przedstawił Jan Peszek, przy akompaniamencie Wojciecha Waglewskiego.

Pollack urodził się w Austrii w 1944 r, jest eseistą, publicystą i tłumaczem, przełożył na niemiecki m.in. wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego. W Wiedniu i Warszawie studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej. Inne wydane w Polsce jego książki to: "Po Galicji O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma" i "Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna".

Do nagrody Angelusa zgłaszać można dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. Nagroda, którą stanowią statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)