PolskaMarszałek Senatu zaprasza Dalajlamę do Polski

Marszałek Senatu zaprasza Dalajlamę do Polski

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
poinformował, że zaprosił duchowego i politycznego przywódcę
Tybetańczyków Dalajlamę do Polski.

Zaproszenie zostało wysłane w środę. Data wizyty Dalajlamy jest do ustalenia.

O zaproszenie Dalajlamy do Polski starał się także parlamentarny zespół na rzecz Tybetu. Dalajlama szczególnym uczuciem darzy Polaków, wie jakim jesteśmy narodem i z jaką przeszłością. Jest to dla niego szczególnie ważna wizyta i dlatego obiecał nam, że jeszcze w tym roku znajdzie czas, by do nas przyjechać - mówiła szefowa zespołu Beata Bublewicz (PO).

Gotowość do spotkania z duchowym przywódcą Tybetu deklarują prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski jest zdania, że im bardziej oficjalne zaproszenie dla Dalajlamy strona polska wystosuje, tym lepiej. Jestem za tym, aby polski rząd przyjął bardziej stanowczą politykę wobec Chin. Ona jest niezwykle łagodna - mówił Niesiołowski.

Dalajlama XIV zapowiedział, że ustąpi z funkcji szefa rządu na uchodźstwie, jeżeli przemoc w Tybecie wymknie się spod kontroli.

W prowincji Gansu na północnym zachodzie Chin we wtorek znów doszło do starć chińskiej policji z Tybetańczykami. W Chinach i wielu innych krajach demonstrowano na znak solidarności z Tybetańczykami.

Dalajlama był w Polsce w maju 2000 roku na zaproszenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Była to już jego druga wizyta w naszym kraju. Po raz pierwszy Dalajlama przebywał w Polsce w 1993 r. Spotkał się wówczas m.in. z prezydentem, parlamentarzystami, członkami rządu, prymasem i przedstawicielami władz lokalnych.

XIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w północno-wschodnim Tybecie. Dwa lata później, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie XIII Dalajlamy. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku pięciu lat intronizowany jako Dalajlama XIV.

Od 1959 r. Dalajlama przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju, okupowanego przez Chińską Republikę Ludową. W 1989 r. Dalajlama XIV został laureatem pokojowej nagrody Nobla.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)