ŚwiatMarszałek Senatu rozpoczął wizytę w Armenii i Azerbejdżanie

Marszałek Senatu rozpoczął wizytę w Armenii i Azerbejdżanie

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął 6-dniową wizytę w Armenii i Azerbejdżanie. Borusewicz
będzie rozmawiał w tych krajach m.in. o kwestiach zróżnicowania
dostaw energii, wzajemnych połączeń tranzytowych oraz o stosunkach
dwustronnych.

W Armenii spotka się z premierem Andranikiem Markarianem i przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Tigranem Torosjanem. Planowane jest również spotkanie z Katolikosem Wszystkich Ormian Gareginem II. Marszałek Senatu zwiedzi też Instytut Antycznych Manuskryptów oraz Muzeum Katolikosatu.

W Azerbejdżanie Borusewicz spotka się z prezydentem Ilhamem Alijewem, premierem Arturem Rasi-Zade, szefem MSZ Elmarem Mammadiarowem oraz ministrem rozwoju gospodarczego Hejdarem Babajewem.

Marszałek Senatu będzie rozmawiał też z przewodniczącym parlamentu Ogtajem Asadowem oraz liderami azerbejdżańskich partii opozycyjnych. Złoży również kwiaty na grobie polskiego inżyniera, współtwórcy przemysłu naftowego Azerbejdżanu Pawła Potockiego.

W Azerbejdżanie marszałek Senatu weźmie udział w uroczystym otwarciu Polskiej Wystawy Narodowej BAKU 2006 oraz w ceremonii otwarcia Centrum Kultury i Nauki Języka Polskiego na Bakijskim Uniwersytecie Słowiańskim. Borusewicz obejrzy również Terminal Naftowy w Sangaczale, który jest stacją początkową ropociągu Baku- Tbilisi-Ceyhan.

Razem z marszałkiem Senatu na Kaukaz udaje się podsekretarz stanu w resorcie gospodarki Andrzej Kaczmarek oraz przedstawiciele polskich firm.

Borusewicz w każdym z krajów, do których się udaje, spotka się z Polonią. W rozmowie z PAP podkreślił, że Senat - ze względu na swoją rolę - ma szczególny obowiązek opieki nad Polakami za granicą.

Wizyta ma mieć charakter parlamentarno-polityczny, ale i gospodarczy - powiedział Borusewicz. Jak ocenił, jego obecność na Kaukazie może stwarzać dogodne warunki do kontaktów gospodarczych polskich firm z Armenią i Azerbejdżanem.

Marszałek Senatu przypomniał, że w styczniu 2006 r. był z wizytą w Kazachstanie i - jak zaznaczył - obecna podróż jest kontynuacją tamtej wizyty. Na przełom listopada i grudnia planowana jest też wizyta w Gruzji.

Borusewicz podkreślił, że kraje kaukaskie interesują Polskę ze względu na możliwość zróżnicowania dostaw energii. Polska jest zainteresowana dostawami surowców energetycznych z rejonu Morza Kaspijskiego, w szczególności ropy naftowej i gazu ziemnego. Musimy szukać nowych możliwości - to przyszłościowy kierunek - ocenił.

Azerbejdżan jest jednym z najstarszych producentów ropy naftowej na świecie - roczne wydobycie w 2005 r. wyniosło 22,2 mln ton; na 2006 r. zaplanowano wydobycie na poziomie 30 mln ton. Wydobycie gazu ziemnego w 2005 r. wyniosło 5,8 mld m3; w 2006 r. ma wzrosnąć do 7,3 mld m3. Polska chce współpracować z Azerbejdżanem m.in. w sprawie udziału w budowie rurociągu Odessa-Brody-Płock.

W maju 2006 r. prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że Azerbejdżan zamierza dostarczać Europie swoją ropę rurociągiem Odessa-Brody z uwagi na wzrost wydobycia tego surowca. Obecnie Azerbejdżan eksportuje ropę trzema rurociągami - rosyjskim i gruzińskim do portów Morza Czarnego i oddanym w lipcu bieżącego roku rurociągiem z Baku do Tbilisi i Ceyhanu.

Obecnie Polska nie współpracuje bezpośrednio z Armenią w zakresie energii; według Ministerstwa Gospodarki, w ramach dwustronnej współpracy istnieje jednak możliwość uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie wzajemnych połączeń tranzytowych.

Marcin Gietka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)