Marszałek Senatu rozpoczął wizytę na Łotwie
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
rozpoczął trzydniową wizytę na Łotwie związaną z
przypadającym 2 maja Światowym Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
Program wizyty, oprócz spotkań z łotewskimi Polakami, przewiduje rozmowy z prezydent Vairą Vike-Freibergą, premierem Aigarsem Kalvitisem oraz przewodniczącą łotewskiego parlamentu Ingridą Udre.
Słynna bitwa pod Kircholmem stoczona została 27 września 1605 roku, w czasie polsko-szwedzkiej wojny o Inflanty (1600-1611). Było to jedno z największych zwycięstw I Rzeczypospolitej. Blisko czterotysięczna polsko-litewska armia pod dowództwem hetmana polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza rozgromiła ponad trzykrotnie liczniejszą armię szwedzką pod dowództwem Karola IX Sudermańskiego.
W niedzielę wieczorem Borusewicz spotka się z polonijnymi biznesmenami sponsorującymi działalność Związku Polaków na Łotwie (ZPŁ). Wręczy srebrny medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis" Marianowi Pankiewiczowi.
Pankiewicz jest obywatelem Łotwy polskiego pochodzenia. Zasłużył się we wspieraniu polskiej kultury na Łotwie. Jest głównym sponsorem polonijnych imprez kulturalnych w Łatgalii (dawne polskie Inflanty), w tym m.in. festiwalu polskiej kultury w Inflantach, polonijnych przeglądów piosenek religijnych oraz Dnia Polonii. Pankiewicz wspiera materialnie działalność Centrum Kultury polskiej w Daugavpils, a także polskiego przedszkola w tym mieście. Dzięki niemu, w największej w regionie sieci telewizji kablowej w Daugavpils produkowany jest i nadawany polski program telewizyjny "Polskie akcenty", który może odbierać ok. 200 tys. widzów południowej Łotwy.
W poniedziałek w Daugavpils w ramach obchodów Dnia Polonii na Łotwie marszałek Borusewicz weźmie udział w uroczystości pod Krzyżem na Słobódce, upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w kampanii łatgalskiej (1919-20), w mszy świętej w intencji Polonii w kościele Najświętszej Maryi Panny oraz odwiedzi polską szkołę średnią im. Józefa Piłsudskiego. Marszałek spotka się także z delegacjami organizacji polskich, a wieczorem weźmie udział w uroczystym koncercie w Teatrze Miejskim.
Na Łotwie według oficjalnych danych mieszka ponad 56 tys. Polaków. Mniejszość polska stanowi 2,5% populacji Łotwy i jest czwartą pod względem liczebności w tym kraju po Rosjanach, Białorusinach i Ukraińcach. Najwięcej ludności polskiej zamieszkuje w rejonie daugavpilskim (ok. 22 tys., z czego w Daugavpils - ok. 18 tys.) oraz w Rydze (ok. 17 tys.).
Najważniejszą organizacją jest Związek Polaków na Łotwie, który składa się z 14 oddziałów, i obejmuje prawie wszystkie skupiska Polaków. Na Łotwie działa także Związek Młodych Polaków, zrzeszający głównie studentów polskiego pochodzenia. W Daugavpils działa Centrum Kultury Polskiej.
Na Łotwie jest ok. 20 polskich zespołów artystycznych, funkcjonuje pięć polskich bibliotek, ukazują się dwie gazety po polsku, są też dwie audycje radiowe w języku polskim.
Elwira Wielańczyk