Marszałek Senatu dziękuje Polonii za wierność Polsce
Marszałek Senatu Longin Pastusiak w
wystąpieniu telewizyjnym podziękował Polonii i Polakom
za granicą za podtrzymywanie przez nich tradycji narodowej -
pielęgnowanie obyczajów, kultury, religii i znajomości języka
polskiego na obczyźnie.
01.05.2005 | aktual.: 01.05.2005 20:47
"Składam wyrazy szacunku za wierność Polsce i za miłość do kraju swoich ojców i dziadów. Polska o swoich dzieciach nigdy nie zapomniała i nie zapomni, tak jak Polacy żyjący na obczyźnie nigdy nie zapomnieli o swojej matce - Polsce" - powiedział Pastusiak w TVP w przeddzień obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Marszałek przypomniał, że Senat jest opiekunem środowisk polonijnych od 1929 roku, tj. od Pierwszego Zjazdu Polaków z Zagranicy. Ważnym elementem wsparcia jest opieki Izby nad Polonią jest pomoc finansowa - przez cztery lata przyznał środowiskom polonijnym dotacje na kwotę ponad 180 milionów złotych - poinformował marszałek.
"Okazuje się, że to jest kropla w morzu zgłaszanych potrzeb. Jednak tyle dziś może ofiarować państwo polskie, polscy podatnicy. Dzielimy się tym, co mamy" - dodał. Jak powiedział marszałek, Senat nie ogranicza się jedynie do pomocy finansowej. Stara się wspierać rodaków, aby "odgrywali coraz większą rolę w życiu politycznym i gospodarczym w swoich nowych ojczyznach".
"Zależy nam na tym, aby Polacy bez względu na to, gdzie rzucił ich los byli dumni z przynależności do narodu polskiego, cieszyli się z sukcesów naszej ojczyzny i sami się do tych sukcesów przyczyniali" - podkreślił marszałek.
"Jestem dumny, gdy prezydenci, szefowie rządów, czy przewodniczący parlamentów w ciepłych słowach mówią o Polakach i podkreślają wkład naszych rodaków w rozwój krajów, które stały się ich nową ojczyzną" - podkreślił.
Pastusiak przywołał też słowa i postać zmarłego przed miesiącem papieża Jana Pawła II - "największego z Polaków, który od niemal 27 lat przebywał poza krajem"
"Dumni jesteśmy, że ten wielki humanista, człowiek o głębokiej wiedzy i wielkiej kulturze, ukształtowany został przez polską tradycję, historię i literaturę" - oświadczył. Autorytet papieża Jana Pawła II na świecie "przyczynił się do wzrostu dumy narodowej i prestiżu Polaków wszędzie, gdzie żyją" - ocenił marszałek.
"Papież-Polak wskazywał, jakim ogromnym zobowiązaniem jest dobro ojczyzny - jej wolność i niepodległość. Trudno będzie zapełnić pustkę po Jego odejściu" - dodał.
"Z okazji jutrzejszego Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja życzę wszystkim moim rodakom wszelkiej pomyślności. Życzę jedności i poczucia wspólnoty. Twórzmy razem wspólne dobro ojczyzny" - zakończył marszałek.