Marszałek sejmu udaje się w piątek do Katynia
Marszałek sejmu Bronisław Komorowski udaje
się w piątek do Katynia na uroczystości upamiętniające ofiary
zbrodni katyńskiej. Na mocy uchwały sejmu z listopada 2007 roku -
13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
08.04.2009 | aktual.: 08.04.2009 16:43
Wraz z marszałkiem sejmu do Rosji pojedzie duża grupa rodzin katyńskich. - Pociągiem jedzie kilkaset osób, a samolotem kilkadziesiąt - poinformował marszałek. Jak mówił, będzie to "spotkanie pokoleń", ponieważ "jadą zarówno dzieci ofiar z Katynia, jak i pokolenie ich wnuków oraz prawnuków". - Ja zabieram swojego syna - dodał Komorowski.
Marszałek podkreślił, że będzie to dzień szczególny, bo Wielki Piątek. - Będziemy mówili o sprawach polskiej niepodległości, jej cenie i ofiarach - podkreślił. Komorowski zwrócił uwagę, że takie spotkania są przeważnie "czysto polskie, bo pewnie jeszcze sporo czasu będzie musiało upłynąć zanim w chwili refleksji nad zbrodnią katyńską będą chcieli uczestniczyć, w sposób oficjalny, przedstawiciele władz rosyjskich".
W styczniu Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej oddaliło skargę apelacyjną prawników rodzin ofiar zbrodni katyńskiej na wyrok Moskiewskiego Okręgowego Sądu Wojskowego (MOSW). Utrzymując w mocy werdykt MOSW, Kolegium orzekło, że zgodnie z kodeksem karnym z 1926 roku, czyli przyjętym pod rządami Józefa Stalina, zbrodnia katyńska jako przestępstwo pospolite uległa przedawnieniu. Według Komorowskiego, obecnie ważne jest "dociekanie, czy prawdą jest to, co zadeklarowały władze rosyjskie, że zniszczone zostały wszystkie teczki personalne ofiar Katynia".
Jak powiedział, strona rosyjska nie pokazała żadnych dowodów na zniszczenie teczek ofiar katyńskich, więc - w ocenie marszałka - "można domniemywać, że gdzieś w przepastnych archiwach rosyjskich, mimo wszystko, zachowały się te teczki, dla nas niezwykle cenne".
W uroczystościach w Katyniu wezmą udział także m.in. wicemarszałek senatu Zbigniew Romaszewski, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. Uroczystości odbędzie się najpierw w rosyjskiej części kompleksu memorialnego "Katyń", gdzie planowane jest nabożeństwo żałobne, celebrowane przez duchownych prawosławnych. Druga część odbędzie się na polskim cmentarzu wojennym - nabożeństwo, które poprowadzi bp. Płoski oraz modlitwy ekumeniczne, odmawiane przez duchownych różnych wyznań.
Do Zbrodni Katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu.
Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej.
14 listopada 2007 roku sejm "w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940", ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.