Trwa ładowanie...

Marszałek Sejmu przekroczyła uprawnienia? "Nie było podstaw do reasumpcji głosowania"

- Reasumpcja może być jedynie wtedy, jeśli są uzasadnione wątpliwości co do wyników głosowania. Uzasadnione. Nie mogą one wynikać z jakiegoś "widzimisię" marszałka czy posła, który nagle stwierdzi, że chce zmienić głos – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dr hab. Mikołaj Małecki, ekspert prawa karnego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem wydarzenia w Sejmie "można postrzegać jak przekroczenie uprawnień przez marszałka".

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek Fot. Wojciech Olkuśnik
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek Fot. Wojciech Olkuśnik Źródło: PAP
d4a3tbd
d4a3tbd

Zanim posłowie przegłosowali ustawę "Lex TVN", to było bardzo burzliwy wieczór w Sejmie. Gdy na wniosek opozycji przegłosowano odroczenie obrad do 2 września, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała posiedzenie Konwentu Seniorów. Po czym stwierdziła, że otrzymała wniosek o reasumpcję głosowania.

Jak mówiła, wniosek powoływał się na to, "że nie była podana data". - Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu – powiedziała marszałek.

- Sejm jednoznacznie opowiedział się za odroczeniem posiedzenia, decyzja była jednoznaczna i wiążąca. Widzowie, którzy oglądali obrady Sejmu, doskonale wszystko widzieli. Nie było podstaw prawnych do zarządzenia głosowania nad reasumpcją, dlatego, że ktoś stwierdził, że chce zmienić głos albo mógł się pomylić – wyjaśnia dr hab. Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

"Lex TVN" w Sejmie. PiS przegrało głosowanie ws. odroczenia posiedzenia

Jakie byłyby uzasadnione podstawy do przeprowadzenia reasumpcji głosowania? – Przepisy mówią o wątpliwościach co do wyników głosowania, to znaczy, że chodzi o ustalenie wyniku pod względem technicznym, na przykład nie działają karty poselskie albo ktoś oddaje głos i urządzenie tego nie przyjmuje. Dotyczy to "logistyki" głosowania – mówi ekspert.

d4a3tbd

"Lex TVN". "Nie da się cofnąć głosowań"

Jak zwraca uwagę, marszałek Elżbieta Witek, wyjaśniając swoją decyzję o reasumpcji, "wzięła winę na siebie, że wcześniej nie określiła dokładnie, jaka jest treść wniosku". – To nie jest sytuacja, która pozwala na reasumpcję. Mówiąc obrazowo, to tak, jakby uchwalono ustawę z błędami. Trudno, uchwalono i już. Nie można już tego zmienić w ramach reasumpcji, bo posłom się przypomniało, że są błędy – wyjaśnia Mikołaj Małecki.

Co dalej? – Problem polega na tym, że mleko się rozlało. Nie da się cofnąć głosowań na tym etapie procedury. Można ewentualnie kwestionować przed Trybunałem Konstytucyjnym, że ustawa została uchwalona w niekonstytucyjnym trybie i zaskarżyć decyzje Sejmu podjęte po takim nieprawidłowo przeprowadzonym głosowaniu. Ja nie mam wątpliwości, że taka ustawa jest sprzeczna z Konstytucją. Wiadomo jednak, że w aktualnym Trybunale na obiektywną ocenę faktów i rozważenie wszystkich wątpliwości trudno liczyć – mówi ekspert. 

Czytaj też:

d4a3tbd
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4a3tbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a3tbd
Więcej tematów